Nokia podala na Apple další žalobu

Helsinky - Další žalobu proti firmě Apple podal u amerického soudu finský výrobce mobilních telefonů Nokia. Nokia obvinila společnost Apple, známou svými telefony iPhone, u soudu ve státě Delaware z porušení sedmi svých patentů. Jde o tytéž patenty, na jejichž údajné zneužití již Nokia minulý týden podala stížnost americké Komisi pro zahraniční obchod (ITC).

Od loňského podzimu se obě firmy častují vzájemnými žalobami z porušení patentových práv. Začala to v říjnu Nokia, která federálnímu soudu v Delawaru podala žalobu na zneužití deseti svých patentů. Apple kontroval žalobou na porušení 13 vlastních patentů.

Nyní obvinila společnost Nokia firmu Apple u ITC a hned nato soudu z toho, že zneužil sedm patentů na různé technologie. Podle Nokie používá Apple neoprávněně její patenty téměř ve všech svých mobilních telefonech, kapesních hudebních přehrávačích a počítačích. Žaloba Nokie se konkrétně mimo jiné týká uživatelského rozhraní, fotoaparátu, antény a zdroje.

V začátcích mobilního telefonování ke konci 20. století zaznamenala Nokia raketový růst a stala se největším výrobcem mobilních telefonů na světě s jedním z největších počtu patentů v odvětví mobilních komunikací. Apple zažil teprve nedávno krátký a rychlý start a své mobily začala firma prodávat teprve v roce 2007, nyní však z nich má nejvyšší provozní zisk v celém tomto odvětví.