Ekonomika eurozóny ožívá - inflace dál roste

Brusel - Na konci loňského roku výrazně zrychlil růst spotřebitelských cen v eurozóně a dosáhl nejvyšší úrovně za posledních deset měsíců. V prosinci činila meziroční míra inflace 0,9 procenta, v listopadu 0,5 procenta. Přitom ceny ve členských státech EU, které platí eurem, začaly růst teprve v listopadu. Předtím klesaly téměř půl roku.

Podle ekonomů růst spotřebitelských cen naznačuje, že ekonomika eurozóny pozvolna oživuje. Takovou domněnku potvrdily i výsledky za třetí čtvrtletí loňského roku, kdy hrubý domácí produkt mezičtvrtletně vzrostl o 0,4 procenta. Data tak potvrdila, že v eurozóně skončilo období recese. Byl to totiž vůbec první růst po pěti čtvrtletích poklesu. Hospodářství eurozóny naposledy vzrostlo v prvním kvartále roku 2008.

Vzestup spotřebitelských cen v roce 2009 zůstal navzdory růstu inflačních tlaků, které hospodářské oživení přináší, ve srovnání s předchozími roky zanedbatelný. V roce 2008 ceny v eurozóně za celý rok stouply dokonce o čtyři procenta, což byla nejvyšší hodnota v historii. Prudký propad však zaznamenaly s příchodem hospodářské krize.