Kraft Foods osladil nabídku na převzetí Cadbury

Londýn - Americká potravinářská společnost Kraft Foods přitvrzuje v boji o koupi britského výrobce čokolád Cadbury. Svou nabídku vylepšila rozšířením hotovostní složky navrhované platby. Zvýšenou hotovost hodlá Kraft získat prodejem své divize pizz švýcarské skupině Nestlé. Kraft také prodloužil závěrečný termín, dokdy musí akcionáři Cadbury upsat své akcie, do 2. února 14:00 SEČ.

Podrobnosti nové nabídky Kraft zatím tají. Chce je zveřejnit až 19. ledna, tedy poslední den, kdy ještě může svou nabídku na převzetí Cadbury upravit. Nicméně už podniká kroky, které mu mají zajistit potřebnou hotovost. Svému evropskému rivalovi Nestlé Kraft prodal značky pizz Tombstone a Jack's. Švýcaři za ně zaplatili 3,7 miliardy dolarů (67 miliardy korun).

Nestlé dnes také informovalo, že se do souboje o Cadbury pouštět nehodlá. O zájmu Nestlé se v poslední době spekulovalo zejména poté, co se společnost v pondělí dohodla na prodeji své divize oční péče Alcon za 28 miliard dolarů farmaceutickému koncernu Novartis.

Kraft v listopadu předložil akcionářům Cadbury nabídku koupit firmu za 9,8 miliardy liber (zhruba 280 miliard korun) v akciích a hotovosti. Vedení britské firmy však návrh odmítlo jako nepřijatelný a dnešní vylepšení nabídky označilo za „směšné“. Cadbury již sdělila, že o ni mají zájem rovněž americký výrobce čokolády Hershey a italská Ferrero International.