ČOI varuje před nebezpečnými svíčkami, koloběžkou a plyšovým psem

Praha - Před nebezpečnými svíčkami ve tvaru hrušky a nashi varuje Česká obchodní inspekce. Prodej svíček napodobujících potraviny je v Česku i celé Evropské unii zakázán, protože především děti je mohou snadno zaměnit s pochutinami a přivodit si zdravotní potíže. Podle ČOI mohou děti výrobky rozložit na malé části a sníst. Inspekce zakázala také prodej kovové koloběžky nebo plyšového psa na baterky.

„Provedeným posouzením výrobku bylo zjištěno, že z výrobků mohou děti oddělit malé kousky a vložit je do úst. Konzumace výrobku a s tím spojené komplikace jsou předpokládány hlavně u osob s menší rozlišovací schopností, a to zejména u dětí,“ vysvětlil k zákazu prodeje svíček mluvčí ČOI Tomáš Vozáb.

ČOI se nelíbí ani konstrukce koloběžky Scooter

Na tuzemském trhu se nachází i nebezpečná koloběžka, která kvůli špatné konstrukci může dětem způsobit zranění. Rozměry předního kola a rukojeti koloběžky Scooter jsou menší, než nařizují normy, sdělil Vozáb. Některé části koloběžky navíc mají ostré hrany. „Koloběžka není opatřena údajem o tělesné maximální hmotnosti dítěte ani varovným upozorněním,“ doplnil mluvčí ČOI.

Inspekce zakázala kromě svíček a koloběžky také prodej plyšového psa na baterky, který byl vyrobený v Číně. Z hračky lze totiž snadno vyjmout oko, které mohou děti spolknout či vdechnout.

Podrobnosti o rizikových výrobcích lze nalézt na internetových stránkách www.coi.cz.

Nebezpečná koloběžka
Nebezpečná koloběžka