ČEZ zatím nedostal zelenou k rekonstrukci Prunéřova

Praha – Ministerstvo životního prostředí zatím neposvětilo plán ČEZu na komplexní rekonstrukci největší české tepelné elektrárny Prunéřov II. Úředníci posuzují projekt z pohledu jeho vlivů na životní prostředí, pro rozhodnutí však nemají všechny potřebné informace a propočty. Konečné rozhodnutí proto zatím odložili.

Z pondělního pětihodinového jednání ministerstva a odboru Posuzování vlivů na životní prostředí vyplynula potřeba dalších údajů. „Hlavní téma je zatížení daného území tam, kde vlastně elektrárna v současné době stojí a bude rekonstruována. Samozřejmě jsou to otázky klimatu a s tím souvisí produkce oxidu uhličitého,“ uvedla ředitelka odboru Jaroslava Honová.

Zásadní informace podle ní odbor už má, ovšem existují detaily, které je třeba konkretizovat a doplnit. O dodatečné informace chce její odbor požádat především ČEZ. Své stanovisko ministerstvo vydá v co nejkratší době po doplnění požadovaných informací.

Bude se v Prunéřově místo rekonstrukce stavět nová elektrárna?

Ekologičtí aktivisté usilují o to, aby v Prunéřově podobně jako v blízkých Ledvicích vyrostla zcela nová elektrárna, která by využívala nejmodernější technologie. Jde především o tzv. nadkritické spalování, které dává elektrárně mnohem větší účinnost.

Podle energetického analytika společnosti ENA Jiřího Gavora ale není nasazení nové technologie v Prunéřově zcela vhodné. „Palivo, které používá Prunéřov, je z jiného lomu, jiné lokality a má horší parametry,“ popsal jeden z hlavních důvodů. Rozhodnutí ČEZu ovlivňuje také návratnost investice. „Při omezené životnosti zásob uhlí, kdyby se tam stavěla zcela nová elektrárna, to je skoro něco podobného jako dát do staré škodovky zcela nový motor z BMW,“ upozornil Gavor.

ČEZ chce při rekonstrukci Prunéřova vyměnit všechny tři stávající kotle. Realizovat chce rovněž rozsáhlá opatření na snížení emisí oxidu uhličitého a vyměnit hodlá i všechna technologická zařízení na kotli.