Deregulace zvedla lidem nájmy o desítky procent

Praha – Nový rok přinesl zhruba tři čtvrtě milionu domácností obývajících byty s regulovaným nájemným vyšší činži. V mnoha městech vzrostla o víc než polovinu. Hlavně radnice v menších městech využily maximálního zdražení proto, že letos mohou deregulovat naposledy, a není jasné, kdy zákon ceny opět uvolní. Naopak v krajských městech může být nárůst nižší, protože regulace potrvá do roku 2012. Starostové navýšení obhajují snahou o narovnání podmínek na trhu.

Tvrdě dopadla deregulace například na obyvatele Rokycan. Zdejší radnice se rozhodla zvednout nájmy na maximální hranici. Nejvíc se tak zdražení dotklo bytů nejnižších kategorií, kde lidé za nájem zaplatí o 80 procent víc. Na nejvyšší možnou úroveň zvýšila nájemné také radnice v Hradci Králové. Obyvatelé obecních bytů si letos připlatí pětinu. „Za stometrový byt v centru města nájemník měsíčně zaplatí 6 685 korun místo současných 5 744,“ vysvětluje mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda.

I po zdražení jsou ale ceny města hluboko pod tržní realitou. Ta je víc než dvojnásobná. Radnice měly povinnost informovat obyvatele městských bytů o zvýšení nájmu tři měsíce předem. Reakce byly v mnoha městech bouřlivé. V Prachaticích se dokonce sepisovaly petice. Lidé měli obavu, že situaci finančně nezvládnou a už s předstihem uvažovali o stěhování.

Video Ekonomika ČT24: Konec levných časů
video

Ekonomika ČT24: Konec levných časů

Radnice nabízejí úlevy

Některé radnice ve snaze usnadnit lidem přechod k tržnímu nájemnému nabízí například výměnu bytu za menší. Pomocnou ruku musí ale podat hlavně stát, a to například formou příspěvku na bydlení, který poskytuje ministerstvo sociálních věcí. Ministerstvo pro místní rozvoj navíc v listopadu zahájilo motivační program pro výstavbu sociálních bytů. Investorům nabízí nevratnou dotaci ve výši až 30 procent.

Přestože zdražování se týkalo většiny republiky, objevily se i výjimky. V Plzeňském kraji se to týká například Tachova, který loni postihlo hromadné propouštění a kde mají lidé existenční problémy i bez vyššího nájemného. Růst nájmů nečeká ani byty v některých částech Brna a Prahy. V hlavním městě využilo možnosti zvýšení nájemného jen 9 z 22 městských částí. Ostatní radnice se kvůli tvrdým dopadům krize rozhodly činže ponechat na úrovni loňského roku.

Nájem ale není jedinou položkou, za kterou si domácnosti letos budou muset připlatit. Vyšší částky najdou taky na účtech za vodné a stočné. Tady se náklady po celé republice výrazně liší - na severu Čech stoupají až k 70 korunám za kubík. Různé to bude i s teplem. Tam, kde se topí uhlím, ceny porostou, u zemního plynu zdražování snad zatím nehrozí.

Alespoň jedna dobrá zpráva přeci jen je - elektřina od Nového roku zlevnila v průměru o necelá čtyři procenta. Přesto se domácnosti musí připravit, že letos na tom budou celkově hůř než loni. Platy sice porostou, ale maximálně dvouprocentním tempem, a to je míň než očekávaný 2,5procentní růst životních nákladů.

Vodovod
Vodovod