Benzín bude dál zdražovat

Praha – Ceny benzinu a nafty pokračují v růstu. Jen v pondělí se zvýšily o víc než 40 haléřů. V Praze cena nejprodávanějšího Naturalu 95 pokořila hranici 30 korun za litr. Oproti poslednímu dni loňského roku jsou pohonné hmoty v průměru dražší už zhruba o korunu. Zdražování má přitom pokračovat i během tohoto týdne. Přesto ale Česká republika stále není nejdražší zemí regionu.

Hlavním důvodem pokračujícího zvyšování ceny pohonných hmot je zvýšená zvýšené daň z přidané hodnoty a spotřební daň. „Čerpací stanice postupně odráží nárůst daní do svých cen, a druhým faktorem je růst cen benzinu a nafty v Rotterdamu,“ vysvětluje analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Nejdražší pohonné hmoty jsou v Praze, nejlevnější naopak v jihočeském kraji. Pumpaři počátkem roku čelili kritice, že zdražili příliš brzy. Za nové ceny totiž prodávaly staré zásoby. „Nemůžeme sahat do svědomé všem, ale většina pumpařů toho opravdu využila a nakoupila si do zásob. Ty ale nejsou zas tak výrazné – ušetřili desítky tisíc,“ míní analytik Cyrrus Jan Procházka.

Video Reportáž Jana Hreňa
video

Reportáž Jana Hreňa

Zdražovat se bude dál. Ještě tento týden počítají analytici s růstem cen v řádu desetihaléřů. Na vině je cena ropy, která se pohybuje na úrovni kolem 82 dolarů.

Česko se tak v cenách benzínu posune mezi dražší státy, přesto ale stále nebude nejdražší zemí v regionu. Těmi jsou tradičně sousední Německo a Norsko, kde motoristé platí ještě vyšší daně než v České republice. Naopak v Rakousku nebo Polsku jsou benzin i nafta dlouhodobě levnější.