Lesy ČR dostaly milionovou pokutu za chyby v zakázkách

Brno – Lesy ČR dostaly další velkou pokutu od antimonopolního úřadu (ÚOHS). Ten státnímu podniku vyměřil trest ve výši milion korun kvůli údajným chybám v zakázkách na správu výpočetní techniky z roku 2007. Pokuta, která se svou výší řadí mezi nejvyšší, jež antimonopolní úřad za zakázky uložil, není pravomocná, Lesy ČR se proti ní mohou odvolat.

Lesy podle antimonopolního úřadu pochybily, když neuchovaly dokumentaci k sedmi zakázkám, které se týkaly správy IT a poskytování služeb provozu a údržby komunikačních technologií. Celková hodnota těchto zakázek činila asi 35 milionů korun.

Podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje je uchování dokumentace jediným možným způsobem, kterým lze ověřit, zda firma při zakázce postupovala podle zákona. Povinnost uchovávat dokumentaci přitom zákon stanoví na dobu pěti let.

Video Telefonát Vlastimila Weinera
video

Telefonát Vlastimila Weinera

Další chybu udělaly Lesy ČR minimálně v jednom případě zakázky na nákup výpočetní techniky. Zakázku rozdělily na menší a nezadaly ji v klasickém veřejném výběrovém řízení.

Tiskový mluvčí Lesy ČR Zbyněk Boublík:

„Celá záležitost se týká smluv uzavíraných vedením, které bylo v podniku v roce 2007, další informace podnik sdělovat nebude, protože záležitost je předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení.“

Pokuta je v krátké době už druhým velkým trestem, který Lesům ÚOHS uložil. V listopadu dostal podnik pokutu za chyby v zakázce na výběr právní kanceláře, která pro Lesy ČR posuzovala spory s dalšími lesnickými firmami. ÚOHS rozhodl, že Lesy mají za dvě smlouvy uzavřené s advokátní kanceláří Toman, Devátý & partneři zaplatit pokutu 100 tisíc korun. Lesy trest přijaly.

Zatím nejvyšší pokutu pět milionů korun za chybnou zakázku dostal státní podnik Moravské naftové doly, druhou nejvyšší sankci tři miliony korun vyměřil úřad městu Zlín. Nyní případ řeší soudy.