Bílý dům: Ekonomika se zlepšuje, do uzdravení má ještě daleko

Washington – Čtvrtletní zpráva, kterou dnes zveřejnil Bílý dům, ukazuje, že je americké hospodářství na cestě k oživení. Vzhledem k vysoké nezaměstnanosti má ale do úplného uzdravení ještě daleko. Ve zprávě Bílý dům hodnotí dopady loňského stimulu na podporu ekonomiky. Dosud podle něj byla vyplacena anebo přislíbena více než polovina ze 787 miliard dolarů určených na pomoc hospodářství.

„Americká ekonomika je na začátku roku 2010 v dramaticky lepším stavu než před rokem. Finanční trhy jsou mnohem stabilnější a reálný HDP podle všeho roste na pevných základech. Úbytek pracovních míst činil v posledním čtvrtletí roku 2009 desetinu úrovně z prvního čtvrtletí,“ stojí ve zprávě. V souladu se zákonem o ekonomickém stimulu ji již podruhé vytvořil sbor ekonomických poradců prezidenta Baracka Obamy.

Obama chce zvýšit počet pracovních míst

Balíček na podporu ekonomiky podle Bílého domu loni zvýšil zaměstnanost o půl milionu až dva miliony pracovních míst. Na konci minulého roku přesto míra nezaměstnanosti v zemi činila deset procent a bez práce bylo 15,3 milionu lidí. Za celý rok 2009 pak podle posledních údajů přišla ekonomika Spojených států o 4,2 milionu pracovních míst. Pro Obamu tak nyní tvorba pracovních míst na domácí scéně představuje hlavní úkol.

I ze zprávy je patrné, že zatím stále pouze klesá tempo, jímž ekonomika přichází o pracovní místa. Podle autorů zprávy přitom při zbrzdění úbytku pracovních pozic hrál klíčovou roli ekonomický stimul, který jen do třetího čtvrtletí přímo vytvořil anebo zachránil 640 000 míst. Jeho skutečný dopad byl ale podle odhadů mnohem větší. K růstu hrubého domácího produktu USA stimul podle autorů zprávy za celý rok 2009 přispěl dvěma procentními body.

Záchranný balíček na podporu ekonomiky obsažený v Zákoně o americké obnově a investicích přijatý loni v únoru představuje první významný krok nového amerického prezidenta. Obama za něj v minulosti čelil kritice jak z pravé, tak levé části politického spektra. Zatímco podle jedněch je nesmyslným utrácením, podle druhých je nedostatečný.

Americké dolary
Zdroj: ČT24
Autor: Vojtěch Rejl, Petr Šrámek