Podle průzkumu VŠE se 19 % firem cítí ohroženo krizí

Praha – Devatenáct procent českých výrobních podniků hodnotí současné podmínky v ekonomice za velmi nepříznivé a ohrožující vlastní existenci podniku. Ukázal to průzkum, který na sklonku minulého roku uskutečnila Vysoká škola ekonomická v Praze mezi téměř 150 českými firmami. Zároveň však množství firem pociťujících existenční ohrožení oproti červenci 2009 kleslo o třináct procent.

Výzkumníci z VŠE poznamenávají, že pro rok 2010 očekává růst produkce proti loňsku pouze 42 procent dotázaných podniků. Přitom pouze jeden z deseti odhaduje letošní zvýšení na více než deset procent vůči roku 2009. Podle Evy Kislingerové z katedry podnikové ekonomiky VŠE tak společnosti nepředpokládají pro letošek oživení výroby, ale pouze zastavení propadu.

Z ankety VŠE vyplynulo, že během nejbližších šesti měsíců propustí pět procent podniků více než desetinu svých zaměstnanců evidovaných ke konci loňského roku. Dalších 23 procent firem bude propouštět také, jenom méně. Přijímat nové lidi se chystá celkem pouze 13 procent českých společností. Takový záměr tak potvrzuje předpoklad, že opravdové dopady krize na zaměstnanost a také na počet krachů společností teprve přijdou až na přelomu prvního a druhého letošního pololetí.

Ani v otázce platů a vývoje osobních nákladů není možné předpokládat, že by se letošek vyvíjel pro zaměstnance nějak příznivě. Z 52 procent chtějí firmy udržet loňský stav osobních nákladů, jejich růst očekává desetina firem, ale více než třetina podniků chce dosáhnout snížení osobních nákladů pod úroveň roku 2009. „Nepředpokládáme, že by to bylo na úkor základních platů, ale asi nemá smysl počítat s benefity, odměnami a dalšími složkami příjmů, které se v minulých letech staly téměř standardem,“ podotkla Kislingerová.