Loňský rok byl pro Německo pohromou

Berlín – Nejenže německá ekonomika v loňském roce klesla v porovnání s rokem 2008 o pět procent, ani se čtvrtletním oživením to zřejmě nebude tak horké, jak se dříve zdálo. Zatímco ve třetím čtvrtletí se německé hospodářství růstem o 0,7 procenta vymanilo z recese, ve čtvrtém kvartále zase začalo podle předběžných odhadů stagnovat. Ruku v ruce se špatným stavem hospodářství jde i nárůst nezaměstnanosti. V roce 2008 počet lidí bez práce vyšplhal na 3,5 milionu.

„Pokud německá ekonomika skutečně začala koncem loňského roku stagnovat, bylo by to opravdu nemilé překvapení,“ upozornil v rozhovoru pro Hospodářské noviny hlavní analytik společnosti Generali PPF Asset Management Radomír Jáč.

I když německá vláda počítá na příští rok s růstem hospodářství o 1,5 procenta, Německo se zřejmě ještě zapotí. „Máme před sebou dlouhou a složitou cestu, než se vůbec dostaneme na úroveň roku 2008,“ obává se německý ministr hospodářství Rainer Brüderle.

Zvraty německého hospodářství se přelévají do Česka

Kondice německé ekonomiky je přitom klíčová i pro české podniky. V Německu totiž končí třetina českého zboží určeného na vývoz, což z Německa dělá největšího exportního partnera České republiky. „Pokles nebo růst německé ekonomiky se v poloviční výši v číselném vyjádření projeví na poklesu nebo růstu ekonomiky České republiky,“ nastínil propojení prezident Mezinárodní obchodní komory v ČR Jaromír Drábek.

Od začátku krize s propadem německého hospodářství padal hlavně tuzemský automobilový průmysl. Podniky začínaly propouštět a zkracovat pracovní týden. Odvětví pak vzkřísilo až zavedení šrotovného.