Snižte výrobní kapacity, vyzval Fiat

Detroit – Světový automobilový průmysl musí pro své přežití snížit výrobní kapacitu, a to zejména v Evropě. Uvedl to šéf italské automobilky Fiat a jejího amerického partnera Chrysler Sergio Marchionne na automobilovém kongresu v Detroitu. Dodal, že světové automobilky jsou schopny vyrobit 94 milionů osobních a nákladních vozů ročně, což je o třicet milionů více, než dokážou prodat.

Marchionne upozornil, že bankroty a ekonomické problémy si již vynutily snižování kapacit v severoamerickém automobilovém průmyslu, zatímco evropské automobilky továrny nezavírají. To je podle něj často důsledek postupu evropských vlád, které firmám platí za zachování závodů v provozu. Tyto dotace pak „deformují“ evropský trh.

Marchionne rovněž zopakoval svou prognózu, že na světovém trhu s automobily zůstane maximálně šest velkých hráčů. Potvrdil také, že Fiat hodlá uzavřít svou továrnu na Sicílii, což se nelíbí italské vládě. Marchionneho projev byl narušován protesty. Z místnosti byl podle agentury AP vyveden muž, jenž vykřikoval italsky „hanba“.

Fiat v loňském roce vytvořil alianci s Chryslerem, který v červnu opustil bankrotový režim. V současnosti vlastní Fiat v americkém podniku pětinový podíl a ovládá rovněž jeho vedení. Automobilový průmysl se nyní potýká s poklesem poptávky v důsledku světové hospodářské krize.