Stát převzal od RWE kontrolu nad českým trhem s plynem

Praha – Stát získal kontrolu nad trhem s plynem. Dosud ho ovládala soukromá společnost RWE Transgas Net, nově se ho ujme firma OTE. Tento státem vlastněný operátor dosud fungoval pouze na trhu s elektřinou, v souvislosti s loňskou novelou energetického zákona ale rozšířil licenci i na plynárenství. OTE se tak stane prostředníkem veškerého dění na trhu. Zákazníci, obchodníci i výrobci budou od nynějška komunikovat s ním místo s RWE. Stát takto získal kontrolu nad děním na trhu.

„Je to další krok v liberalizaci trhu s plynem. Očekáváme, že dojde k dalšímu rozvoji tohoto trhu a určitě to přispěje také k větší konkurenci,“ okomentoval dění Tomáš Bartovský, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. Menší obchodníci jsou se změnou spokojení. Bude pro ně jednodušší přetáhnout zákazníky RWE. Je možné, že se dominance RWE na trhu s plynem bude snižovat podobně jako postavení ČEZu na trhu s elektřinou. Tam loni změnilo dodavatele skoro 90 tisíc zákazníků.

„Vznik institutu operátora trhu s plynem pro nás znamenal urychlení rozhodnutí o vstupu do tohoto segmentu, a tím jsme schopni dnes zákazníkům nabídnout zároveň obě stěžejní komodity, elektřinu a plyn,“ pochvaluje si situaci obchodní ředitel Centropolu Lukáš Pokrupa.

Cena plynu možná klesne

Změny na trhu s plynem by mohly nakonec vést ke snížení ceny plynu i pro koncového zákazníka. Stejně jako se již děje na trhu s elektřinou. „Dá se očekávat i takové chování obchodníků, protože obchodník, který umí obchodovat s elektřinou, buď už dnes umí obchodovat také s plynem, nebo se to velmi rychle naučí,“ uvedl generální ředitel OTE Jiří Šťastný.

Do budoucna se počítá s propojováním trhů s okolními státy. Například český trh s elektřinou je už od loňského září spojený s trhem slovenským.

Jak funguje trh s plynem
Jak funguje trh s plynem