Rusko údajně snížilo dodávky ropy do Běloruska

Moskva – Rusko nařídilo ropným firmám, aby omezily dodávky ropy do Běloruska. Třetina z obvyklé dodávky prý poteče do polského přístavu Gdaňsk. Podle obchodníků s ropou to stojí v dopisu monopolního ruského provozovatele ropovodu Transněfť ropným společnostem. Toto nařízení zatím respektovalo jen několik firem. Jiné souhlasily se snížením dodávek, ale hledají jiné destinace než Gdaňsk. Na počátku roku již Rusko dodávky do dvou běloruských rafinerií pozastavilo úplně. V té době to přispělo k růstu světových cen ropy na 15měsíční maxima nad 83 dolarů za barel. Dnes ceny ropy na ruský krok nereagovaly.

   

Během týdne již Rusko na snížení dodávek upozornilo. Spor se vede o vývozní cla na ruskou ropu. Moskva loni dovolovala Minsku dovážet veškerou ropu při clu ve výši jen 35,6 procenta běžného cla a Bělorusko tento poměr nechce příliš měnit. Ruský premiér Vladimir Putin nyní navrhuje, aby Bělorusko dováželo bezcelně šest milionů tun ropy pro vlastní potřebu a na zbylých 14,5 milionu tun platilo běžné clo. Tuto část ruské ropy totiž zpracovávají běloruské rafinerie a produkty exportují na Západ, což znamená, že Rusko výrazně nižšími cly subvencuje jejich zisky.

Moskva již déle chce uvést ceny energií pro sousední země na tržní úroveň, západní pozorovatelé však říkají, že tento cíl prosazuje selektivně a zneužívá jej k politickému nátlaku. Rozhovory mezi Ruskem a Běloruskem o dodávkách ropy na letošní rok minulý týden zkrachovaly. Putinův mluvčí ale dnes uvedl, že jednání pokračují. Moskva neustále zdůrazňuje, že spor se evropských zákazníků nijak nedotkne.

Přes území Běloruska vede ropovod Družba, který severní větví pokračuje do Polska a Německa. Jižní větev vede na Ukrajinu, Slovensko, do Maďarska a České republiky. Družba dodává do Evropy asi třetinu ruské ropy.