ČNB kritizuje státní zastupitelství za postup v kauze České pivo

Praha – Česká národní banka se tvrdě ohradila proti důvodům, které loni vedly státního zástupce Ladislava Letka k zastavení trestního stíhání manažerů zkrachovalé Investiční a poštovní banky (IPB) v kauze České pivo. Manažeři byli stíháni kvůli tomu, že se před 10 lety podíleli na vyvedení akcií českých pivovarů v hodnotě 24 miliard korun z IPB. Na zastavení stíhání si stěžovala Československá obchodní banka, která je ve sporu poškozenou stranou. Stížnost ovšem Nejvyšší státní zastupitelství před několika dny zamítlo, i když mělo k dispozici stanovisko České národní banky (ČNB), která Letkovo rozhodnutí ostře kritizuje. Dopis, ve kterém se banka ohradila proti závěrům státního zástupce ohledně její role v kauze, má Česká televize nyní k dispozici.

ČNB se nelíbí Letkovo zdůvodnění, proč se rozhodl stíhání zastavit. „Česká národní banka s těmi závěry nesouhlasila a jasně konstatovala, v čem je stanovisko státního zástupce chybné,“ informovala právní zástupkyně ČSOB Hana Marvanová.

Centrální banka se v dopise velmi ostře ohradila proti tvrzení státního zástupce, že její tehdejší kroky mohly být jednou z příčin krachu IPB. Podle advokátky ČSOB jsou rozpory v odůvodnění natolik závažné, že to mohlo ovlivnit i samotné rozhodnutí, jestli budou manažeři očištěni. „Myslím, že pro věc je to velmi podstatné,“ podtrhla Marvanová.

Státní zastupitelství ovšem na dopis příliš nereflektovalo. „ČNB v daném trestním řízení neměla procesní postavení poškozeného a obsah dopisu nemohl být vyhodnocen jako vlastní stížnost,“ vysvětlila mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Renata Malinová.

Centrální banka se nechce ke svému stanovisku z listopadu loňského roku ani k reakci státního zastupitelství vyjadřovat. „To, co citujete, je neveřejná korespondence, a z tohoto pohledu není možné, aby takto neveřejnou korespondenci Česká národní banka veřejně komentovala,“ uvedl mluvčí banky Marek Petruš.

Průběh kauzy České pivo:

Japonská banka Nomura se snažila získat akcie pivovarů Prazdroj a Radegast. Protože se jí to nepodařilo přímo, koupila v roce 1998 od České republiky prostřednictvím nizozemské firmy Saluka 36procentní podíl v IPB, která akcie vlastnila.

Nomura posléze prostřednictvím firmy České pivo od banky za devět miliard korun odkoupila akcie pivovarů, aby je v říjnu 1999 prodala jihoafrické South African Breweries za 24 miliard korun.

O chod IPB se Nomura podle svědků příliš nestarala. Do banky zatížené množstvím špatných úvěrů sice investovala zhruba 12 miliard korun, nicméně po krachu IPB vyšlo najevo, že investice pocházely údajně minimálně z poloviny z peněz samotné české banky.

V červnu 2000 uvalila Česká národní banka na IPB nucenou správu a následně stát předal kontrolu nad IPB ČSOB. Zaručil se přitom za všechny špatné úvěry problémové banky. Přesun pod křídla ČSOB se ovšem nelíbil Nomuře, a tak proběhlo několik arbitráží. Vleklé spory ukončila až dohoda o narovnání. Její obsah je tajný, nicméně se spekuluje o tom, že mohla garantovat beztrestnost manažerů IPB.

Kauza České pivo
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24