Prodej videoher v USA na konci roku rekordně stoupl

San Francisco - Prodej videoher a herních zařízení ve Spojených státech v prosinci stoupl o čtyři procenta na rekordních 5,5 miliardy dolarů, tedy zhruba 99,2 miliardy Kč. Z odhadu průzkumové agentury NPD vyplývá, že odvětví uzavřelo složitý rok v pozitivním duchu. Po většinu uplynulého roku byl prodej videoher problematický, protože spotřebitelé za hospodářské recese nebyli ochotni utrácet. Celoroční tržby odvětví, tedy za hardware, software a příslušenství, klesly o osm procent na 19,7 miliardy dolarů.

Prosincové tržby za herní zařízení vzrostly o 16 procent, ale prodej softwaru se o sedm procent snížil. Nejprodávanější herní konzolí byla během měsíce Wii od japonského Nintenda, prodalo se jich rekordních 3,8 milionu.

Pomohla jí v tom i předvánoční propagace v maloobchodním řetězci Wal-Mart, podotkl analytik společnosti Wedbush Morgan Michael Pachter. Podle něj se tato propagace Wii projevila i v číslech za celé odvětví.

Prodej PlayStation 3 od japonské společnosti Sony vyskočil téměř o 90 procent na 1,36 milionu. Xbox 360 od amerického Microsoftu se prodalo 1,31 milionu.

Nejprodávanější hrou bylo v prosinci nejnovější dobrodružství Maria a Luigiho v houbovém království New Super Mario Bros. Hra skončila na třetím místě za celý rok. Nejprodávanější hrou za rok 2009 byla zasněžená bojová mise Call of Duty: Modern Warfare 2 od společnosti Activision Blizzard.

Hry musí peníze vydělat okamžitě

„Na rozdíl od filmů nebo knih médium her poměrně rychle zastarává,“ komentuje herní průmysl Jaroslav Kolář, vedoucí designu společnosti 2K Czech, a vysvětluje: „Hry mají tu nevýhodu, že peníze musí vydělat co nejdřív, okamžitě.“

Prosinec byl z minulého roku teprve čtvrtým měsícem, kdy tržby odvětví v USA stouply. Pachter předpokládá, že po většinu letošního roku se bude herní průmysl opírat především o základnu tradičních zákazníků. Dodal, že na takzvané tvrdé jádro hráčů budou muset prodejci spoléhat po prvních deset měsíců roku a naštěstí pro ně se chystá spuštění prodeje řady her.

PlayStation 3
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo