Fischerův kabinet bude hledat způsob, jak udržet schodek státního rozpočtu

Praha - Kabinet premiéra Fischera dnes bude hledat úsporná opatření ve výdajích státního rozpočtu tak, aby se mu podařilo udržet schválený schodek 163 miliard. A to kvůli změnám, které prosadila levice a které podle vlády deficit rozpočtu skrytě zvyšují. Šetřit chce premiérův tým hlavně na výdajích jednotlivých ministerstev.

Podle představ Fischerova kabinetu by ministerstva letos nemohla využít pět procent z plánovaných výdajů. Ty by se mohly uvolnit až v pololetí poté, co vláda vyhodnotí průběžné plnění rozpočtu. Opatření by se neměla týkat jen resortů zemědělství a obrany.

„Vázání je metoda, kterou čelíme skrytému navyšování schodku státního rozpočtu ve výši minimálně čtyř miliard,“ popisuje postup premiér Jan Fischer. Ty podle něj budou v hospodaření státu chybět kvůli návrhům levice, která ve sněmovně prosadila přesuny v rámci rozpočtu za miliardy korun. Víc peněz tak má jít na sociální služby, platy státních zaměstnanců a dorovnání přímých plateb zemědělcům.

Tým premiéra Fischera už taky sestavil návrh pro své nástupce, jak dostat Česko z hospodářské krize. Cestu vidí ve vyšších daních, úsporách a přísnějším kontrolování státních zakázek. Materiál by dnes měl projednat expertní tým tripartity.