Soud zahájil insolvenční řízení s OP Prostějov

Prostějov/Brno - Soud zahájil insolvenční řízení s OP Prostějov. Prostějovský Oděvní podnik (OP) dnes sám požádal soud o zahájení insolvenčního řízení. Největší tuzemský oděvní podnik, který zaměstnává 1500 lidí, dluží věřitelským bankám asi 1,2 miliardy korun. Vedení OP věří, že se mu podaří zachovat výrobu a zaměstnanost. Pracovníci podniku nyní pracují kvůli úbytku zakázek jen čtyři dny v týdnu.

 

OP podal u Krajského soudu v Brně návrh na zahájení insolvenčního řízení proto, že věřitelské banky firmě neudělily souhlas s předinsolvenčním moratoriem, které by podnik až na čtyři měsíce ochránilo před věřiteli. Na schválení moratoria byl potřeba souhlas alespoň dvou bank, dvě ze tří, podle dřívějších informací Hospodářských novin (HN) Raiffeisenbank a Citibank, ale odmítly.

„Prioritním cílem OP je i nadále pokračovat ve výrobě a udržet zaměstnanost i v rámci insolvence. Současné vedení považuje za optimální variantu řešení insolvence formou reorganizace. O všech dalších krocích budou nyní rozhodovat věřitelé a schvalovat je bude následně soud,“ uvedl mediální zástupce firmy Karel Samec.

Podnik loni podle odhadů hospodařil se ztrátou 400 milionů korun při tržbách 1,3 miliardy. Předloni firmě klesly tržby zhruba o 550 milionů na 1,94 miliardy korun při rekordní ztrátě 1,085 miliardy korun. Ještě v roce 2007 OP vykázal zisk 13,7 milionu korun. Tržby tuzemských oděvních podniků negativně ovlivňují kurzové výkyvy a levná pracovní síla v Asii.