Turistika má za sebou nejhorší rok, letos přijde oživení

Praha – Mezinárodní turistika se po těžkém loňsku dočká oživení. Zatímco loni se za hranice svého státu vydalo kvůli ekonomické krizi i obavám z prasečí chřipky jen 880 milionů lidí, tedy o čtyři procenta méně než v roce 2008, letos už má být mezinárodní turistika zpátky na úrovních z let předchozích. Předpovídá to zpráva Světové organizace cestovního ruchu při OSN.

Za jeden z nejobtížnějších v historii označil loňský rok v cestovním ruchu Generální tajemník organizace Talíb Rifáí. Nejméně zahraničních turistů přijelo do Ameriky a Evropy. Jejich počet klesal i na Blízkém východě a slabě také v Asii. Jediným regionem, kam turisté ze zahraničí jezdili víc než v roce 2008 byla Afrika. „Je to nárůst nesystémový. Je to totiž nárůst pouze při meziročním srovnání, předloni byla v hlavní africké destinaci - Keni - občanská válka,“ vysvětluje mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří (AČCKA) Tomio Okamura.

Výsledky z posledních několika měsíců ukazují, že ve světové turistice nastává oživení, a to dokonce o poznání dříve a silněji, než se původně čekalo. Letos by už měla příliv turistů ze zahraničí pocítit většina oblastí ve světě. I když v Evropě a Americe o něco méně. Naopak silnější růst má být na asijském kontinentě.

Do Česka přijde oživení na jaře

Česko bylo odlivem mezinárodních turistů zasaženo výrazněji než jeho sousedi a na známky oživení si ještě chvíli počká. „Předpokládáme, že to oživení se projeví hlavně v období Velikonoc a následně v tom období dubna, května, června a především na podzim,“ uvedl Jan Papež z Asociace cestovních kanceláři ČR.

Cestování ve světě má podpořit hlavně větší důvěra lidí i firem, nízké úrokové sazby spolu s inflací a také nadnárodní akce, jako je mistrovství světa ve fotbale, výstava Expo a nebo zimní olympijské hry.