Ministerstvo financí uvažuje o dolarových dluhopisech až za 2 miliardy

Vídeň - Emisi dolarových dluhopisů v objemu jedné až dvou miliard dolarů (tedy zhruba 36 miliard korun) zvažuje v letošním roce ministerstvo financí. Nové dluhopisy by sloužily ke krytí rostoucího rozpočtového deficitu, uvedl na konferenci ve Vídni kvantitativní analytik ministerstva financí Martin Cícha. V současnosti české dluhopisy denominované v amerických dolarech na trhu nejsou. Ministerstvo financí má vydány zahraniční dluhopisy v eurech, japonských jenech a švýcarských francích.

Podle Cíchy by emise dolarových obligací mohla být doplněna vydáním eurových dluhopisů v objemu kolem miliardy eur (asi 25,9 miliardy korun). O dluhopisech se podle něj nyní na ministerstvu diskutuje a ke konečnému rozhodnutí se dospěje v příštích týdnech.

Letošní schválený schodek českého státního rozpočtu ve výši 163 miliard korun ohrožují změny, které prosadili poslanci levice. Vláda se rozsah deficitu snaží udržet. V pondělí proto rozhodla, že jednotlivá ministerstva nebudou smět použít pět procent výdajů a jedno procento peněz určených na platy v letošním roce. Český rozpočet počítá na letošní rok s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun. Vláda ho sestavila se schodkem zhruba 163 miliard korun, což představovalo podíl 5,3 procenta na HDP. Poslanci levice ovšem při schvalování rozpočtu přes nesouhlas kabinetu prosadili miliardy korun navíc na sociální služby, platy státních zaměstnanců a na dorovnání přímých plateb zemědělcům. Další návrhy, které by zatížily státní finance, jsou na programu lednového jednání sněmovny.