Vláda může podle lidovců ušetřit do voleb 27 miliard

Praha – Vláda může podle KDU-ČSL ještě do voleb ušetřit až 27 miliard korun. Recept, jak toho dosáhnout, dnes představil předseda lidovců Cyril Svoboda. Fischerův kabinet vyzval k sérii opatření, mezi nimiž jsou inventura veřejných zakázek, zdanění hazardu, revize odměn manažerů státních firem a přerozdělení peněz z Evropské unie. Vláda by podle něj měla stanovit přesný harmonogram, podle něhož bude jednotlivá opatření zavádět.

Návrhem číslo jedna z lidovecké kuchyně je především důsledná inventura veřejných zakázek. „Mají být zrušeny ty veřejné zakázky, které jsou nehospodárné, kde se podle nás buď krade, nebo se může krást,“ uvedl Svoboda. Příkladem je podle něj vládní superzakázka na odstranění starých ekologických škod, kterou KDU-ČSL dlouhodobě kritizuje. „Zároveň chceme, aby byla vyvozena osobní odpovědnost těch, kteří nastavili parametry těchto zakázek,“ dodal lidovecký předseda.

Svoboda také požadoval, aby rozhodujícím kritériem při zadávání veřejných zakázek byla cena. „Ukazuje se, že tím se dá ušetřit až 15 miliard korun,“ zdůraznil. Zároveň chtěl, aby vláda mezi základní podmínky při zadávání zakázek stanovila referenční cenu, která by se odvozovala od podobných zakázek v zahraničí.

Video Brífink KDU-ČSL
video

Brífink KDU-ČSL

Pozor na členy komisí

Důslednější prověrkou by měli procházet také členové výběrových komisí. Premiér a příslušní ministři by měli převzít osobní garance za to, že členy komisí budou nezkorumpovatelní lidé. Úspory by měly přinést i společné nákupy pro celou státní správu.

Mezi dalšími lidoveckými návrhy je také omezení hazardu, omezení drahého managementu státních firem a konečně taky lepší využití evropských zdrojů. Nevyčerpané peníze z operačních programů EU by se měly přesunout do prorůstových programů.