Citigroup znovu zabředla do červených čísel

New York – Třetí největší americká banka Citigroup ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku prodělala 7,6 miliardy dolarů (zhruba 138 miliard korun). Do hospodářského výsledku se negativně promítly mimořádné náklady související se splácením vládní pomoci, kterou Citigroup čerpala v době nejhoršího řádění finanční krize. V porovnání se čtvrtým kvartálem 2008 se bance podařilo ztrátu výrazně snížit. Tehdy banka prodělala 17,3 miliardy dolarů.

Ztráta banky přepočtená na akcii činí 34 centů, v roce 2008 to bylo 3,40 dolaru na akcii. Citigroup se ve čtvrtém kvartále vrátila do červených čísel poté, co ve třetím čtvrtletí vykázala zisk 101 milionů dolarů.

„Negativem těchto výsledků bylo, že poklesly tržby. Investoři tentokráte více než kdy jindy sledují vývoj tržeb, neboť předchozí výsledková překvapení totiž byla způsobena redukcí v oblasti nákladů, a to je samozřejmě dlouhodobě neudržitelné,“ podotkl analytik Komerční banky Josef Němý.

Banka již nicméně splatila 20 miliard dolarů, které získala z vládního programu pomoci finančnímu sektoru TARP, zbývajících 25 miliard přeměnila na akcie. Ve čtvrtém kvartále dosáhly náklady na splácení dluhu 6,2 miliardy dolarů.

Celoroční ztrátu se podařilo snížit

V celém loňském roce Citigroup snížila ztrátu na 1,6 miliardy dolarů z 27,7 miliardy dolarů v roce 2008. Podle generálního ředitele Vikrama Pandita banka loni učinila mimořádný pokrok. „Výrazně jsme zlepšili kapitálovou sílu Citigroup, snížili velikost a rozsah působnosti společnosti a přesměrovali podnikatelskou strategii tak, abychom těžili ze své bezkonkurenční světové sítě,“ uvedl Pandit.

Ztráty, které za celý rok Citigroup realizovala, se podepsaly i na hodnotě akcií banky. V roce 2009 se jejich hodnota propadla o 50 procent.