Slováci by měli ve všech bankách dostat stejný účet

Bratislava – Všechny banky na Slovensku by měly lidem nabízet jeden účet s naprosto stejnými podmínkami. Představuje si to tak alespoň slovenská vláda, která už schválila příslušný zákon. Teď ho posílá do Parlamentu. Podle ekonomů se ale jedná spíš o plané gesto než o opatření, které by mohlo usnadnit život obyčejným Slovákům.

Slovenská vláda minulý týden překvapila tamní bankovní sektor, když schválila dodatek k bankovnímu zákonu, aniž by ho s bankami jakkoli konzultovala. Dodatek hovoří o tom, že každá banka by měla poskytovat tzv. „základní bankovní produkt“, tedy jakýsi balíček služeb, který by měl obsahovat bezplatné zřízení účtu, mezinárodní platební kartu, neomezený počet plateb kartou, výběrů z bankomatu a transakcí internetového bankovnictví a nejméně 36 platebních transakcí ročně na pobočce.

Balíček by měl podle vlády hlavně ulehčit lidem rozhodování mezi jednotlivými bankovními produkty. O tom, kolik bude balíček stát, by si měla každá banka rozhodnout sama. „Lidem to příliš nepomůže, protože pokud budou mít banky svobodu ocenit tento produkt, tak ho pravděpodobně ocení tak, že bude mimo dosah většiny populace,“ míní ekonom Juraj Karpiš z bratislavského Institutu ekonomických a společenských analýz. Podle něj je tak celý zákon spíše gestem, které má voličům ukázat vůli vlády bojovat s bankami v době ekonomické krize.

Belgická inspirace

Při tvorbě zákona se slovenské ministerstvo financí inspirovalo v Belgii, kde musí všechny banky rovněž poskytovat jeden standardní balíček. „Tento balíček je určený spíše sociálně slabším vrstvám, má nepoměrně méně služeb a zároveň je poměrně laciný. Jeho cena je 12,8 eura za rok, zatímco slovenský balíček zatím banky oceňují minimálně na 50 eur měsíčně,“ podotýká Karpiš.

Slovenská bankovní asociace už oznámila, že bude zákon konzultovat s Evropskou komisí. Zvažuje dokonce také podání žaloby k Ústavnímu soudu, záleží ale na tom, zda a v jaké podobě nakonec projde zákon v Parlamentu. Tam ale nejspíš nenarazí, protože zde má vládní koalice většinu.

Slovenské euro
Slovenské euro