Senát Bernankeho možná nestihne včas potvrdit v čele Fedu

Washington - Současnému šéfovi americké centrální banky (Fed) Benu Bernankemu hrozí, že jej Senát nestihne včas potvrdit pro další funkční období. Bernanke, kterému současné období končí 31. ledna, by musel následně z čela banky odstoupit a počkat, až ho zákonodárci zvolí. Zákon ale na tuto variantu výslovně nepamatuje a kolem dalšího postupu panují dohady. Podle některých názorů by Bernanke mohl dále zůstat ve funkci, podle jiných by ho nahradil místopředseda Fedu Donald Kohn. Bernanke ale v každém případě v centrální bance zůstane, jako jejímu členovi mu končí funkční období až v roce 2020. Nevylučuje se tak ani varianta, že by ho Fed mohl zvolit jako prozatímního předsedu. Takto například čekal v roce 1996 na své potvrzení Senátem někdejší šéf Fedu Alan Greenspan, tehdy ale americká centrální banka neměla místopředsedu.

Potvrzení Bernankeho ve funkci pro další čtyřleté období se snaží zablokovat čtveřice senátorů. Jde například o nezávislého zákonodárce Bernarda Sanderse z Vermontu, který často hlasuje s demokraty. Bernankemu je vyčítán především podíl na současné vysoké nezaměstnanosti a fakt, že Fed pod Bernankeho vedením nepředvídal finanční krizi. Televizní stanice CNN ale na svých webových stránkách uvádí, že Bernanke má přesto v senátním výboru dostatečnou podporu. Proces ale podle senátních pravidel zabere několik dní. Do konce ledna by se tak hlasování nemuselo stihnout.

Demokraté se pokusí s problémovými senátory uzavřít dohodu

Šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid zatím podle blogu The Hill, který dění v Kongresu sleduje, navrhuje uzavřít dohodu se senátory, kteří volbu chtějí blokovat. Pokud se mu to nepodaří, přijde na řadu hlasování, ve kterém Bernanke bude potřebovat nejméně 60 hlasů.

Současný šéf Fedu, kterého prezident Barack Obama jmenoval na další období loni v červnu a jehož časopis Time vyhlásil osobností roku 2009, získal v prosinci podporu v bankovním výboru Senátu. Pro jeho potvrzení hlasovalo 16 členů, zatímco sedm jich bylo proti. Šestapadesátiletý Bernanke i Fed se loni stali hromosvodem hněvu veřejnosti a kongresmanů nad excesy ve finančním sektoru a nákladnými vládními sanacemi investiční banky Bear Stearns a pojišťovny AIG a nad mohutnou vládní podporou největších amerických bank během hluboké finanční krize.

Ben Bernanke - osobnost roku časopisu Time
Zdroj: ČTK/AP