Dodatečné přiznání není k vrácení sociálního pojistného potřeba

Praha – Firmy, které požadují po státu vrácení sociálního pojistného za první pololetí roku 2007, zatím nemusí podávat dodatečné daňové přiznání. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Do poloviny ledna požádalo kvůli chybě v zákoně víc než 5,5 tisíce firem a obcí o vrácení bezmála 15 miliard zaplacených na pojistném.

Vlnu žádostí o vrácení zaplaceného sociálního pojištění vyvolalo rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem. Firma Ježek software poukázala na to, že v zákoně upravujícím od ledna do června 2007 výběr sociálního pojištění chyběla věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojištění vypočítává. Ve sporu se státem o pojistné, které firma odmítla platit, soud rozhodl v její prospěch. Rozhodnutí má ještě přezkoumat Nejvyšší správní soud.

„Zjistí-li poplatník skutečnost, která vede k tomu, že by měl mít vyšší daňovou povinnost, tak je do konce následujícího měsíce povinen podat dodatečné daňové přiznání,“ uvedl před časem prezident komory Jiří Nekovář. Podání žádosti podle poradců takovou skutečností být může, ale nemusí. Jsou přesvědčeni, že by firmy měly dodatečné daňové přiznání podat až poté, co by o jejich případném nároku na vrácení peněz rozhodl soud.

Stát může přijít až o 120 miliard

Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) požádalo do poloviny ledna víc než 5,5 tisíce firem a obcí o vrácení bezmála 15 miliard zaplacených na pojistném. Odborníci ale upozorňují, že se jedná jen o první vlnu. Podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Zdeňka Lišky by mohli plátci pojištění po státu požadovat dohromady víc než 120 miliard.

Žadatelé s požadavkem o vrácení pojistného nemusí spěchat. Promlčecí lhůta totiž vyprší teprve na konci roku 2012. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka proto požádal firmy, aby hromadným podáváním žádostí o vrácení peněz nezahltily ČSSZ a neznemožnily jí vykonávat běžnou činnost. Odložit případné žádosti na pozdější dobu žadatelům doporučili i zástupci zaměstnavatelských svazů a daňových poradců.

Šimerka navíc zdůraznil, že ani v případě prohry u Nejvyššího správního soudu nebude ČSSZ žadatelům vracet peníze. Každý jednotlivý případ proto podle něj bude muset rozhodnout soud.