Exportní pojišťovna se loni zapotila, skončila s rekordní zrátou

Praha – Hospodaření státní exportní pojišťovny EGAP se loni ponořilo hluboko do červených čísel. Podle předběžných údajů ministerstva průmyslu a obchodu skončila ve ztrátě rekordních 2,67 miliardy korun. Ještě v roce 2008 přitom vykázala zisk bezmála 625 milionů korun. Za propadem v hospodaření pojišťovny může být velký počet pojistných plnění v souvislosti se špatnou situací na mezinárodních trzích a problémy exportérů.

„V případě EGAP došlo v uplynulém roce k nárůstu pojistných plnění s tím, že v roce 2009 bylo vyplaceno 1,2 miliardy korun, což se promítlo do hospodářského výsledku společnosti EGAP za rok 2009, který je očekáván v záporné výši 2,67 miliardy korun,“ stojí ve zprávě ministerstva.

Podle mluvčího pojišťovny Vlastimila Nesrsty zavinily ztrátu hlavně vyšší platby pojistného plnění například za dvojici nedokončených projektů na výstavbu elektráren v Pákistánu, které měl na starost zkrachovalý PA Export. „Ztrátu EGAP pokryje z vlastních zdrojů,“ podotkl Nesrsta.

O pojištění je zájem

Pojištění EGAP využívají firmy hlavně na úvěry od bank pro export do rizikových zemí, kde existuje zvýšená pravděpodobnost, že za zboží nedostanou zaplaceno. Je o ně přitom velký zájem. Loni uzavřeli exportéři u EGAP pojistné smlouvy za 62 miliard. Předloni EGAP pojistila vývozní úvěry, bankovní záruky a investice v zahraničí v celkovém objemu 43 miliard a v roce 2007 za 50 miliard korun. 

Kvůli rostoucímu počtu klientů už ministerstvo financí pojišťovně pro letošek slíbilo finanční injekci za miliardu korun. Usnadnit situaci by měla také připravovaná vyhláška, která pojišťovně dočasně sníží minimální povinné rezervy, čímž by získala další finance na pojišťování vývozu.