Majitelka Novy končí na Ukrajině

Hamilton - Americká společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova, odchází z Ukrajiny. Své dvě ukrajinské televizní stanice Studio 1+1 a Kino prodá za 300 milionů dolarů společnosti Harley Trading Limited, jejímž vlastníkem je ukrajinský podnikatel Igor Kolomojskyj.

„Prodej aktivit na Ukrajině je za současných podmínek pro CME ze strategického hlediska tou nejlepší volbou. Umožní nám zaměřit se na naše současné aktivity v Evropské unii a v zemích, které se k EU přibližují,“ řekl k prodeji prezident a výkonný ředitel CME Adrian Sarbu. CME podle něj bude schopna zvýšit likviditu a více se věnovat tvorbě obsahu.

Podle analytika Atlantik FT Patricka Vyroubala je zpráva pro CME jednoznačně pozitivní. „Ukrajinská aktiva generovala ztrátu již na úrovni EBITDA a náš výhled hospodaření pro Ukrajinu nebyl příznivý. CME se nyní může lépe zaměřit na existující operace a zlepší jí to provozní a strategické možnosti či zvýší likviditu,“ uvedl. Prodej obou ukrajinských televizí chce CME dokončit ve druhé polovině dubna.

Vedle Ukrajiny a České republiky působí CME ještě na Slovensku, kde provozuje TV Markíza, dále pak v Bulharsku, Chorvatsku, ve Slovinsku a Rumunsku. Její televizní stanice můžou sledovat desítky milionů lidí.