Šéf odborářů Štěch končí

Praha - Funkce předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) je volná - po osmi letech ji opouští Milan Štěch (56), který je zároveň místopředsedou Senátu za ČSSD. Štěch povede odbory do dubnového sjezdu, který zvolí nového předsedu. Štěch to dnes řekl Rádiu Česko. Do ČMKOS, největší odborové centrály v České republice, patří 32 odborových svazů.

Štěch před funkcí předsedy ČMKOS zastával osm let pozici místopředsedy ČMKOS. „Ta práce je hodně i manažerského charakteru. Proto se domnívám, že je dobře provést určitou změnu jak v mé osobě, tak i umožnit, aby někteří další kolegové mohli využít uvolněného místa v konfederaci. Doufám, že tím směrem, kterým jsme asi před 16 lety společně s Richardem Falbrem konfederaci nasměrovali,“ podotkl Štěch.

Milan Štěch nehodlá politiku opustit

„Z titulu funkce místopředsedy Senátu jsem i členem grémia ČSSD a určitě i v budoucnu, v nejbližších letech, bych se plně chtěl věnovat veřejné činnosti a bude záležet, kde pro mě bude uplatnění. Myslím si, že zkušenosti z odborů mi dávají určitý mandát k tomu, abych mohl v politice pokračovat.“

V senátních kuloárech se nicméně proslýchá, že by Štěch mohl po podzimních senátních volbách patřit ke kandidátům na předsedu Senátu, pokud by ČSSD získala v horní komoře dostatek hlasů. Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha tyto úvahy označil za předčasné. Sociální demokracie podle něj musí nejprve uspět ve volbách a stát se nejsilnějším politickým subjektem v Senátu: „Pak se ta záležitost bude řešit. Nerad bych dělil kůži medvěda, který ještě běhá po lese.“ Štěchovo oznámení o odchodu z čela ČMKOS ho nepřekvapilo, podle něj se k tomu rozhodl už po předloňském zvolení místopředsedou Senátu.

Převezme štafetu Zavadil?

Podle serveru Novinky.cz by měl odborářské žezlo po Štěchovi převzít místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil, který není členem žádné politické strany a ani se jím stát nehodlá. Pokud bude Zavadil na dubnovém sjezdu ČMKOS opravdu zvolen, stane se prvním šéfem odborů, který není přímo napojen na ČSSD.


Sám Štěch svého nástupce prozradit nechtěl, pouze poznamenal, že je to věc odborových svazů a sjezdu. Nicméně se prý zhruba z 80 procent už jasný kandidát vykrystalizoval.

Jaroslav Zavadil
Jaroslav Zavadil