Buffet: Převzetí Cadbury je pro Kraft špatný obchod

Omaha (USA) – Převzetí britské společnosti Cadbury americkým koncernem Kraft Foods považuje investor a miliardář Warren Buffet za špatný obchod. Jeho společnost Berkshire Hathaway má v Kraftu významný akciový podíl. Buffett zpochybnil způsob, jakým chce ředitelka Kraftu za Cadbury zaplatit a řekl, že se jako akcionář teď cítí chudší. Buffet v televizním rozhovoru uvedl, že v případě možnosti hlasovat by se postavil jednoznačně proti nákupu. O prodeji akcií však přesto neuvažuje, neboť jsou podle něho v současnosti podhodnocené. Záměr Kraftu získat britskou potravinářskou firmu nemusí schvalovat akcionáři, tato odpovědnost připadá na regulační orgány.

Kraft své rozhodnutí obhajuje a Buffettovu kritiku naopak odmítá. „My jeho názor respektujeme, je to jeden z našich velkých investorů. Myslíme si ale, že je to pro nás dobrý obchod. Přemění naše portfolio, aby mělo v dlouhodobém horizontu větší šanci na růst,“ reagovala mluvčí Kraftu Perry Yeatmanová. Kraft se o převzetí Cadbury snažil dlouho, britský podnik ale jeho návrhy považoval dlouho za neadekvátní. V úterý však Kraft nabídku vylepšil na 19,6 miliardy dolarů (asi 359 miliard Kč), s čímž zástupci Cadbury souhlasili.

Buffettovi se například nelíbí, jakým způsobem si ředitelka Kraftu Irene Rosenfeldová zajistila na nákup Cadbury peníze. Prodala totiž výrobu pizzy švýcarské společnosti Nestlé, ale způsobem, který je z daňového hlediska podle Buffetta velmi nevýhodný. „Irene odvedla skvělou práci na provozní úrovni, mám ji rád. Myslím, že ji znám, byla ke mně vždy otevřená, ale teď prostě máme každý jiný názor. Ona si myslí, že je to dobrý obchod. Já si myslím, že špatný,“ řekl Buffett. „Myslím, že je to velmi slušný člověk. Svěřil bych jí i svou závěť, jen nechci, aby dělala tento konkrétní obchod,“ poznamenal k záměru Kraftu Buffett.