Antimonopolní úřad chce za podání stížnosti vybírat peníze

Praha - Stěžovat si u antimonopolního úřadu by se mohlo prodražit. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž chystá novou strategii kontroly veřejných zakázek. Koncepce počítá s plošným zavedením kaucí u firem, které podávají stížnosti k prošetření soutěže. Dnes přitom za podnět stěžovatel neplatí ani korunu. S odvoláním na vyjádření šéfa úřadu Petra Rafaje o tom píše dnešní vydání Hospodářských novin. Výše kauce by se měla pohybovat v rozmezí deset až sto tisíc korun. Firmy i odborníci plány úřadu kritizují, počet firem kritizující zakázky se totiž snižuje.

Strategie přinese další novinky

Podle šéfa lesnické firmy CE Wood Ivana Doubravy, která vede se státem velké spory kvůli tendrům, mnohé společnosti na kauci mít nebudou. Pochybnosti o správnosti této koncepce má také šéf České asociace pro soutěžní právo Radek Pokorný. Ten uvedl, že na plošné zavedení kaucí doplatí malé a střední firmy.

Petr Rafaj, předseda ÚOHS

0„Neúspěšné firmy často podávají podnět k prošetření soutěže jen proto, aby mohly vyhrožovat zadavateli a v podstatě od něj vymáhají výpalné.“

Kompletní strategii plánuje zpracovat Rafaj do měsíce, když také připouští, že by mohlo pomoci i publikování průběhů tendrů na internetu a zveřejňování členů výběrových komisí při velkých zakázkách. Plánuje také zaměřit se na velké firmy, které se domlouvají na společném postupu v tendrech. „Jde o určitý druh kartelové dohody. Budu se snažit tyto praktiky rozkrýt, hlavně ve stavebnictví,“ doplnil Rafaj.

Petr Rafaj
Petr Rafaj