ČSSD míchá lék na krizi, volá po sociálním smíru

Praha –  Blíží se parlamentní volby, a tak se jednotlivé politické strany předhánějí v tom, která najde lepší recept na překonání dopadů krize. Na Mezinárodní ekonomické konferenci dnes představili své plány sociální demokraté. Prosazují zvýšení daně z příjmu právnických osob, zavedení daňové progrese, chtějí spustit také nové půjčky pro mladé a zvýšit některé sociální dávky. Cílem opatření ČSSD má být kromě cesty z krize také udržování sociálního smíru a soudržnosti.

Sociální demokraté připravili zhruba 40 opatření z oblasti systémové, odvětvové, sociální i fiskální na překonání následků hospodářské krize. Ve svém úvodním projevu na Mezinárodní ekonomické konferenci je představil předseda strany Jiří Paroubek.

Poměrně radikální jsou návrhy ČSSD v daňové oblasti. „Je třeba nastavit daňové kvóty tak, aby na jedné straně nedusily ekonomický růst, ale na druhé straně, aby zajistily dostatečnou míru solidarity ve společnosti,“ prohlásil Paroubek. Kromě zvýšení daně z příjmu právnických osob na 21 procent a zavedení daňové progrese chtějí sociální demokraté uvalit také speciální daň na finanční operace, která by postihla především spekulativní kapitál. „Nechť je vytvořen polštář pro případné další finanční krize,“ podtrhl Paroubek. Zvýšení čeká pod taktovkou ČSSD také spotřební daň na tabák a alkohol.

Video Ekonomika ČT24: Východiska z hospodářské krize
video

Ekonomika ČT24: Východiska z hospodářské krize

Ekonomický expert ČSSD Jan Mládek:

0„Domníváme se, že je v tuto chvíli třeba řešit dva základní cíle hospodářské politiky, to je zaměstnanost a stabilizace veřejných rozpočtů. Samozřejmě se budeme zabývat také dlouhodobějšími cíli jednoho až dvou let, které se týkají obnovení hospodářského růstu.“


ČSSD počítá také s vyšším využitím zelených technologií nebo urychlením staveb jaderných elektráren a rekonstrukcí tepelných. Zvýšit chtějí také čerpání z fondů Evropské unie. Na druhé straně chtějí podporovat rozvoj sociální infrastruktury, zejména škol a domovů důchodců, a znovu volají také po zavedení novomanželských půjček a půjček pro studenty na bázi stavebního spoření.

V rozpočtových výdajích se ČSSD přihlásila k šetření, nechce ho ovšem aplikovat na lidi. Šetřit by se tak podle ní mělo zejména na běžných výdajích ministerstev státní správy nebo na některých investicích, které budou nezbytné, než seškrtávat platy veřejných zaměstnanců. „Cílem je udržování sociálního smíru a soudržnosti,“ zdůraznil ekonomický expert ČSSD Jan Mládek. Jiří Paroubek k tomu dodal, že úspory musí být tak velké, aby bylo možné přijmout euro v roce 2014 nebo 2015.

Boj s daňovými úniky přinese další peníze do rozpočtu

0„To je plán, který se týká daňových úniků při prodeji a distribuci pohonných hmot a cigaret. Já ho samozřejmě v této chvíli nezveřejním, protože bych umožnil všem těm organizovaným skupinám, aby se připravily na to, až sociální demokracie začne vládnout. Daňové úniky v těchto oblastech se pohybují minimálně v řádech dvou desítek miliard,“ uvedl místopředseda ČSSD Milan Urban.


Pozor na přehnaný optimismus, varoval Paroubek

Paroubek se ve svém projevu navezl také do bývalé vlády občanských demokratů. Podtrhl, že její politika dostatečně nepřipravila Česko na úder hospodářské krize. Teď se sice země z krize vzpamatovává, přehnaný optimismus ale není podle Paroubka na místě. „Jásání nad současnými náznaky růstu kolem jednoho procenta při daleko nižší základně mi přijde poněkud předčasné,“ podtrhl.

Předsedovi sociálních demokratů se také nelíbí exit strategie, kterou připravuje jako lék na krizi kabinet premiéra Jana Fischera. „Exit strategie znamená opuštění jedné spekulativní strategie a návrat do stavu před aplikací této spekulativní strategie. Znamená léčbu akutního příznaku choroby, nikoliv léčbu příčiny této choroby,“ zdůraznil Paroubek.

Svou představu o boji s krizí diskutovali sociální demokraté během konference se zahraničními hosty, mezi kterými figurovali například místopředseda Státní dumy Ruské federace Alexander Babakov nebo bývalý předseda bulharské vlády Sergei Stanishev. Z českých osobností přijal pozvání mimo jiné ekonom Valtr Komárek. Podle Mládka sociální demokracii konference umožní získat zpětnou vazbu k navrženým opatřením.

Návrhy sociální demokracie ostře kritizovali zástupci pravicových stran. „Problém našeho deficitu je v přebujelých výdajích, recepty sociální demokracie navrhují další výdaje,“ komentoval protikrizovou kuchařku z dílny ČSSD předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Místopředsedovi ODS Petru Nečasovi zase vadí zvyšování daní.

Jan Mládek
Jan Mládek
Více fotek
  • Jan Mládek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1374/137360.jpg
  • Milan Urban autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1375/137401.jpg