Blokáda belgických pivovarů skončí, Anheuser se dohodl s odboráři

Brusel – Blokáda belgických pivovarů společnosti Angeuser-Busch InBev by měla brzy skončit. Vedení pivovarnického koncernu, který je světovou jedničkou ve svém oboru, se dohodlo s protestujícími odboráři. Ti před dvěma týdny zablokovali přístup do třech belgických pivovarů, aby přiměli firmu zrušit plány na propouštění. Blokáda dokonce způsobila nedostatek piva v belgických supermarketech i barech.

Společnost začátkem tohoto měsíce oznámila, že hodlá zrušit zhruba 300 pracovních míst v Belgii, kde zaměstnává celkem 2 700 lidí. Zaměstnanci proto před dvěma týdny zablokovali pivovary v Leuvenu a Lutychu a o týden později také pivovar Hoegaarden. „Plán (na rušení pracovních míst) byl stažen,“ řekl dnes podle agentury Reuters Kris Croonenborghs z odborového svazu ABVV. „Věřím, že blokády do pátku skončí,“ dodal. Podobně se vyjádřila také Annemie Plessersová z odborového svazu LBC.

Pivovary Anheuser-Busch InBev trápí propad poptávky, kromě Belgie tak zvažuje propouštění až deseti procent zaměstnanců taky ve zbytku západní Evropy. Firma už loni prodala Pivovary Staropramen a další aktivity ve východní Evropě firmě CVC Capital Partners za 2,2 miliardy dolarů. Transakce zahrnovala rovněž pivovary na Slovensku, v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Maďarsku, Černé Hoře, Rumunsku a Srbsku.

Zaměstnanci pivovaru InBev
Zdroj: EBU
Autor: EBU