Nokia útočí na Google, nabídne navigaci zadarmo

Helsinky – Finská Nokia nabídne uživatelům svých chytrých mobilních telefonů bezplatně navigaci podobně jako americký Google. Kromě hledání map zobrazí i počasí nebo aktuální informace o dopravě. Aplikace bude nejdřív dostupná jen v deseti typech tzv. chytrých telefonů. Už od března by ale mohli bezplatnou navigaci používat všichni majitelé mobilů Nokie s GPS. Firma si od tohoto kroku slibuje zdvojnásobení velikosti současného trhu mobilních navigací.

„Proč mít mobilní telefon a k tomu zvlášť autonavigaci, která funguje jen v určité zemi nebo regionu? Dejte tyto dvě věci dohromady, nabídněte je zdarma a globálně a téměř dvojnásobíte potenciální velikost trhu mobilních navigací,“ uvedl výkonný viceprezident Nokie Anssi Vanjoki.

První krok k realizaci projektu udělala firma v roce 2008, kdy koupila za osm miliard dolarů společnost Navteq. Ta vyrábí digitální mapy. Nokia ale není jediná, kdo podobnou službu spouští – konkurenčí Google začal bezplatně nabízet navigaci na konci minulého roku, a to v Severní Americe pro model chytrého telefonu Droid od Motoroly. „My jako Nokia ve spolupráci s Navtegem poskytujeme mapy dalším výrobcům. Jedna z věcí, která se neví, je, že i většina map, které používá Google, jsou mapy, které pochází původem od Navtegu,“ podotýká šéf českého zastoupení Nokie Petr Kasa.

Analytici dodávají, že si Nokia chce udržet vysoký podíl na trhu s mobily a že jsou mapy jednou z možností, jak to zajistit. Nokia totiž chtěla původně na navigacích vydělávat, ale krok Googlu ji přiměl pustit mapy do mobilů zdarma.

Ukazuje se přitom, že mobily s GPS jsou velice nadějným segmentem. Koncem loňského roku používalo navigaci v mobilu přibližně 27 milionů lidí. S dnešním oznámením společnost Nokia potenciálně dochází k rozšíření této základny na zhruba 50 milionů. Odhaduje se, že v roce 2009 byla celosvětová základna telefonů s integrovanou GPS 163 milionů kusů, z čehož přístroje Nokia představují více než polovinu s celkovým počtem 83 milionů distribuovaných GPS přístrojů.

Navigace v mobilu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24