Obamova plánovaná regulace bank způsobila silný propad amerických akcií

Washington - Prezident Spojených států amerických Barack Obama včera zveřejnil návrh na regulaci finančních trhů, který šokoval svět. Prezident chce provést restrikci bank, která se bude týkat jejich velikosti i aktivit. Pokud by byl návrh schválen, jednalo by se o největší změnu tohoto typu od roku 1933. Americké finanční trhy na toto prohlášení ihned reagovaly velkým propadem. Obavy se rozšířily i na evropské trhy, tam ale akcie zatím reagují pouze nízkými poklesy.

Obamova včerejší slova měla přímý dopad na akciové trhy. „Tady diskutujeme o největší změně finanční regulace od roku 1933. To znamená, pokud by se změnila konfigurace regulace finančních trhů a bankovnictví tímto způsobem, tak je to něco, co tady může zůstat další desítky let, a tak je to samozřejmě nesmírně důležitá informace pro trhy. Ty trhy jsou srdcem, krevním oběhem ekonomiky,“ uvedl Jan Macháček, komentátor z Respektu.

Akcie amerických firem na změnu reagovaly ihned. Širší trh utrpěl největší procentní pokles za jeden den od loňského října. Tento negativní vývoj táhly americké investiční banky, i přes pozitivní výsledky, které v současnosti zaznamenávají. Ztráty se pohybují mezi 6 a 7 procenty. Dolar reagoval pouze nepatrným oslabením vůči euru. Nervozita se přelila i do Evropy, kde akcie poklesly o jedno procento. Akcie finančních institucí si ale pohoršily o procenta tři.

Stabilizce bankovnictví, či boj o politickou podporu?

Jde o obrat o 180 stupňů v dosavadním vývoji regulace. Je velmi pravděpodobné, že opatření nesleduje pouze stabilitu bankovního sektoru, ale má i politický podtext. Obama potřebuje pro svou zdravotní reformu získat podporu demokratů. Den před uvedením návrhu navíc prohráli demokraté volby o senátní křeslo ve státě Massachusetts, který je již tradičně státem demokratickým.