Výroba aut v Británii v prosinci rostla nejrychleji za 33 let

Londýn – Výroba aut v Británii rostla v prosinci nejrychleji za 33 let. Británie jich meziročně vyprodukovala o 58,5 procenta více. Výroba komerčních vozů tak v prosinci stoupla poprvé za 17 měsíců. Celoročně však výroba automobilů klesla zhruba o třetinu, jak dnes uvedl britský svaz výrobců a prodejců motorových vozidel (SMMT). Produkce automobilových motorů zato vzrostla dvojnásobně, tři čtvrtiny z nich směřovaly na vývoz.

„Výrazný růst produkce aut z prosince vítáme, zpráva je signálem větší stability na globálních automobilových trzích,“ komentuje situaci generální ředitel SMMT Paul Everitt. Letošní rok bude sice pro výrobce obtížný, obnova ekonomického růstu a příznivý vývoj směnných kurzů by ale měl automobilovému průmyslu pomoci.

Prodej nových aut ale v Británii loni klesl. Prodalo se přibližně 2 miliony vozů, což je o 6,4 procenta méně než v roce předchozím. V prosinci však počet registrací vyskočil meziročně o 39 procent, a zaznamenal tak již šestý růstový měsíc za sebou.

Šrotovné loni pomáhalo prodávat auta

Výrobu i prodej nových aut loni výrazně podpořilo šrotovné. Britové mohou od poloviny května 2009 žádat o slevu 2000 liber (přes 59 700 Kč) na nákup nového automobilu. Peníze dostanou pokud jej vymění za více než deset let starý vůz. Polovinu z této částky hradí vláda, druhou prodejci a výrobci aut. Původně bylo na program vyčleněno 300 milionů liber, později byla tato částka navýšena o dalších 100 milionů. Příští měsíc by měl program šrotovného skončit.