Egypt - lákadlo pro exportéry a brána do Afriky

Káhira – Egypt patří spolu s dalšími státy mezi teritoriální priority české ekonomické diplomacie. Jedná se o trh s více než 80 miliony obyvatel a bývá označován bránou do arabského světa. Zahraniční společnosti jeho potenciál již objevily, ty české zatím ne. Egypt byl přitom tradičním obchodním partnerem Československa už před druhou světovou válkou. Dobré obchodní vztahy mezi oběma státy vládly i za minulého režimu. V padesátých letech naše stroje pomáhaly budovat nové základy arabské republiky.

Bývalý režim si totiž dobře uvědomoval strategický význam této arabské země. Egypt zůstává i dnes bránou do Afriky i do arabského světa. „Máme celou síť obchodních dohod s arabskými státy, východními a jižními státy Afriky, Tureckem nebo Spojenými státy. Pro zahraniční investory máme balíčky pobídek, zvláštní investiční zóny,“ uvedla velvyslankyně Egypta v ČR Amal Mostafa K. Mouradová.

Egypt je zemí, která udělala v podnikatelském prostředí největší pokrok

Egypt je 25. největší ekonomikou světa. Závislá je především na zemědělství, turistice a vývozu ropy. Státní pokladnu ale plní i přeprava Suezským průplavem. V roce 2004 nastartovala vláda v Káhiře celou řadu reforem. Ulevila podnikatelům, když zjednodušila získávání licencí, úvěrů nebo snížila minimální základní kapitál. Zlepšila i ochranu investic. To všechno pomohlo k masivnímu přílivu investorů a ekonomice k robustnímu růstu. Hrubý domácí produkt Egypta loni rostl i navzdory krizi pětiprocentním tempem.

„Egypt není zaostalou zemí, v Egyptě je přítomna spousta zahraničních firem, spousta států se tam angažuje, snaží se tam uplatnit svoje výrobky, takže ČR má dneska poměrně těžkou pozici v tom, se mezi tou velkou konkurencí umístit a uplatnit,“ uvedl Václav Hejtmánek, ředite CzechTrade v Káhiře.

Česká republika znamená pro Egypťany dobrou značku

Obchod mezi Egyptem a Českem roste. V roce 2008 narostl export tímto směrem o 39 procent. České firmy se mohou uplatnit v tradičních oborech, jako je strojírenství, vodárenství či potravinářství. „Česká republika je značka, máte u nás dobrou pověst, na které se dá stavět, ale na druhou stranu je třeba na ní pracovat,“ dodává Mouradová.

Na stavební boom v Egyptě vsadil český výrobce vestavěného nábytku. Do Káhiry přišel před dvěma lety a v současné době má měsíčně zakázky v řádech desítek milionů korun. „Rozhodnutí pro střední východ padlo pro velký stavební boom v této oblasti a Egypt konkrétně byl zvolen pro centrální polohu v této oblasti,“ uvedl generální ředitel Woodface Petr Janů.

České firmy ale musejí v Egyptě čelit tvrdé konkurenci

Vedle hlavního města Káhiry je Alexandrie dalším srdcem obchodních aktivit. Tam je soustředěno 40 procent veškerého průmyslu. Jde taktéž o největší námořní přístav ve Středomoří. Zahraniční firmy mohou v Egyptě prodávat přímo. Podmínkou je registrace. Většina podniků ale využívá místních velkoprodejců a distributorů. Ti jsou nezbytní pro účast na vládních tendrech.

Češi, kteří chtějí do Egypta proniknout, by ale měli podle Petra Janů zapomenout na pohádky o bohatých šejcích. Konkurence z Turecka, Číny nebo Spojených států je tvrdá. Jednání s tamními firmami je třeba přizpůsobit faktu, že jde o islámskou zemi. Volným dnem je jako v ostatních muslimských státech pátek. Většina státních institucí má zavřeno i ve čtvrtek nebo v sobotu. Úředním jazykem je arabština, většina úředníků ve státní i soukromé sféře ale mluví anglicky. Platidlem je egyptská libra.

Vývoj HDP Egypta
Vývoj HDP Egypta
Více fotek
  • Vývoj HDP Egypta autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1379/137899.jpg
  • Vývoz z ČR do Egypta autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1379/137897.jpg
  • Největší obchodní partneři Egypta autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1379/137898.jpg