Politické strany mají na krizi různé recepty

Praha - Na to, jak stabilizovat veřejné finance, mají politické strany stále jiný názor. Ministr Janota zatím předložil návrh rozpočtové strategie, ten mimo jiné počítá s progresivním zdaněním, koncem superhrubé mzdy a zvýšení dolní sazby DPH. Podle ODS ale musí na výdajích šetřit hlavně stát. Měnit daňový systém odmítají také lidovci, nutná je spíše jeho stabilizace. KSČM považuje návrh na zvýšení dolní sazby DPH za nepřípustný.

Ministr financí Eduard Janota kvůli boji s ekonomickou recesí prosazuje ambicióznější konvergenční program, který by měl zajistit rezervy ve státních financích. Pokud návrh ministra Janoty projde, sníží se například spodní sazba daně z přidané hodnoty ze současných 10 na 12 procent. 

V konvergenčním návrhu, který předloží v pondělí ministr Janota vládě, budou opatření, která by schodek hrubého domácího produktu (HDP) měla snížit z letošních očekávaných 5,3 na 4,7 procenta v roce 2011. K vyrovnanému rozpočtu ale bude nutné i snížit mandatorní (povinné) výdaje. 

ODS prosazuje, že když je krize, musí se šetřit. Pavel Bém z ODS dnes v Otázkách Václava Moravce řekl: „Recept je ten, že se musí skutečně začít šetřit všude tam a utahovat opasky, kde je to možné.“ A to se prý týká především státních výdajů.

Lidovci budou zřejmě proti změnám daňového systému. „Nejprve se musí přestat krást, potom se musí udělat pořádek ve výběrových řízeních, třeba zdanit hazard,“ naznačil lidovecký recept na krizi předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.   

Proti změnám sazby DPH se vyslovil Jiří Dolejš z KSČM: „Já osobně jsem velmi skeptický vůči nápadům zvyšovat zejména DPH, ale rád slyším, že dokonce už i pan rozpočet, tedy ministr Janota, vnímá, že daně z příjmů právnických i fyzických osob se mohou zvyšovat.“ 

Spodní sazba DPH rostla i v letošním roce, loni byla na devíti procentech. Letos stoupla i horní sazba, a to z 19 na 20 procent.