Devět zemí postaví supermoderní síť na přenos zelené energie

Devět západoevropských zemí postaví novou přenosovou síť pro zelenou elektřinu. Projekt za 30 miliard eur má plnit dva úkoly: zabránit výpadkům, způsobeným hlavně větrnými turbínami, a zároveň dát další impuls využívání obnovitelných zdrojů. Z projektu bude profitovat i Česko, i když se na něm přímo nepodílí. Soustava v přepočtu za tři čtvrtě bilionu korun spojí větrné, solární a vodní zdroje v jednotlivých zemích. Z větší části povede dnem Severního moře.

Zelená energie je v kurzu, platí nicméně za nespolehlivou. Nejde jí skladovat, a pokud například v Severním moři zafouká, větrníky přetíží síť, která pak často spadne. Boom ekologických zdrojů ale nekončí, devět evropských zemí proto spojí supermoderní síť, která si s problémy poradí. „Současná přenosová síť už není schopna přijmout energii z nových větrných parků,“ zdůvodňuje potřebu nové přenosové sítě Sven Teske, expert na obnovitelné zdroje z organizace Greenpeace. Analytik Jan Procházka ze společnosti Cyrrus dodává, že výkyvy současné sítě jsou problémem, fungovat totiž musí pro případ výpadku několik záložních elektráren, které se musí poměrně rychle nastartovat.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský pro ČT24:

„Také Česká republika z toho bude sekundárně profitovat, protože to ulehčí české přenosové soustavě.“

V Česku se ze zelených zdrojů vyrobí jen 5 procent energie, jejich podíl bude ale stoupat, v příštích deseti letech až na trojnásobek. Česká soustava je už dnes pod tlakem a nové zdroje by tak mohly způsobit vážné problémy. Vyřešit je má posílení sítě. „Pro spotřebitele to s největší pravděpodobností samozřejmě bude znamenat, že se to projeví v koncové ceně elektřiny,“ varuje Procházka.

Státní energetická koncepce ale i v budoucnu počítá hlavně s uhlím a jádrem. Naproti tomu ale například v Německu jaderné elektrárny, až doslouží, definitivně zavřou.

Jan Procházka ze společnosti Cyrrus
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24