MMF dnes zhodnotí české hospodářství

Praha - Každoroční povinná mise Mezinárodního měnového fondu v České republice končí. Její zástupci byli v Praze od 14. ledna a dnes v závěrečné zprávě představí, jak si Česko vlastně stojí a jak by mělo dál nakládat s pravidly, která ovlivňují hospodářství. Mezinárodní měnový fond například zajímalo, jak Česko minulý rok hospodařilo, jaké výsledky má vládní protischodkový balíček a i jak na tom bude Česká republika s rozpočtem a daněmi po květnových volbách do Poslanecké sněmovny.

Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda sněmovního rozpočtového výboru

„Já jsem ujistil zástupce Mezinárodního měnového fondu, že obě nejsilnější strany usilují o to, aby se respektovala doporučení Rady Ecofin na snížení deficitu veřejných rozpočtů pod tři procenta HDP do roku 2013.“


Podle místopředsedy rozpočtového výboru Jiřího Dolejše zástupci fondu České republice doporučují, aby případné zvyšování daní zejména u daní z platů a příjmů po volbách nebylo příliš výrazné. S návrhem souhlasí i ministerstvo financí. Ve zprávě pro Mezinárodní měnový fond připouští, že se sazby zvýší, a to nejspíše u nepřímých a majetkových daní.