OP Prostějov je v úpadku

Prostějov – Největší výrobce oděvů v Česku OP Prostějov je v úpadku a do firmy míří insolvenční správce. V průběhu zhruba dvou měsíců bude rozhodnuto o způsobu řešení úpadku. České televizi to potvrdil místopředseda Krajského soudu v Brně Jan Kozák. Věřitelské banky, kterým firma dluží 1,2 miliardy korun, neudělily souhlas s předinsolvenčním moratoriem, které by podnik až na čtyři měsíce ochránilo před věřiteli. Na schválení moratoria byl potřeba souhlas alespoň dvou bank, dvě ze tří ale odmítly. Pro moratorium byla pouze Česká spořitelna, která od začátku vyjadřuje ochotu k dohodě.

Kromě úvěrů v bankách dluží podnik asi sto milionů korun po splatnosti svým dodavatelům. S mnoha z nich se firma už dohodla na splátkových kalendářích. Dlouhodobé závazky činí 50 milionů. Podnik loni podle předběžných odhadů hospodařil se 400milionovou ztrátou a jeho tržby činily 1,3 miliardy korun. Dalších 500 milionů činí ztráty z předešlých let.

Navzdory tíživé finanční situaci se zatím podnik, který zaměstnává přibližně 1500 lidí, nechystá k masivnímu propouštění. Postupnému snižování počtu zaměstnanců - zejména v technických a hospodářských profesích - se ale v průběhu několika příštích měsíců nevyhne. Již nyní zkrátil podnik pracovní týden na 4 dny a začíná zavírat některé prodejny.

„Je tady trošku i chladno, protože jsme opravdu omezili náklady na energie. Dalším cílem bude zefektivnění výroby čili sestěhování, zlepšení procesu tak, aby kde se dá ještě šetřit, tak abychom šetřili,“ komentuje situaci Jiří Tuvora, generální ředitel OP Prostějov.

Banky rozhodnou o osudu firmy OP Prostějov

Osud výrobce oděvů je tak v rukou bank, kterým dluží nejvíc. Buď proběhne dohoda s věřiteli o reorganizaci podniku v rámci insolvenčního řízení nebo firma skončí v konkurzu. Ode dneška běží měsíční lhůta, do které se mohou přihlásit všichni zbylí věřitelé. Poprvé se věřitelé sejdou v březnu. Teprve potom bude jasnější, zda oděvní značka s víc než čtyřicetiletou historií přežije rok 2010.