Penta v Praze postaví kancelářské prostory za 200 milionů eur

Praha – V Praze vznikne nové administrativní centrum. O jeho výstavbu se postará skupina Penta Investment. Investovat do něj bude 200 milionů eur, tedy 5,2 miliardy korun. Centrum má vzniknout na místě komplexu budov České typografie mezi ulicemi Na Florenci a Na Poříčí. Nyní se investor zaměřuje na získání stavebního povolení, samotné stavební práce plánuje mezi lety 2012 a 2015. Penta patří mezi přední investiční skupiny v Česku a na Slovensku. Zájem o kanceláře je ale v Praze malý. Kancelářský trh ještě nejeví úplně jasné známky oživení. Spíše naopak. Už teď je víc než desetina z nově postavených kanceláří volných, a podle společnosti Colliers International by to mohlo na konci letošního roku být dokonce 14 procent. 

A bude klesat i nájemné. Průměrné nájemné se v Praze pohybuje kolem 19 eur na čtvereční metr za měsíc. Řada investorů proto další výstavbu zvažuje. Někteří se dokonce snaží plánované i hotové kancelářské budovy prodat. Podle Hospodářských novin chce například PPF majetková prodat projekt Argentinská hvězda v Praze 7. Firma Orco Property Group se chce zase zbavit budovy bývalých Elektrických podniků v Bubenské ulici.  

Některé firmy investují do kancelářské výstavby i přes nepříznivé podmínky

Společnost Penta Investments je ale jednou z výjimek. „Chceme postavit jedinečné kancelářské a obchodní prostory kategorie A, které významně zlepší tvář okolí. Jsem přesvědčen, že díky své poloze v centru Prahy a unikátní dopravní dostupnosti bude projekt pro budoucí zákazníky velmi atraktivní,“ uvedl ředitel divize Penta Real Estate v Česku Petr Palička. Společnost tak rozšíří stávající omezenou nabídku kvalitních kanceláří v centru Prahy.

Výstavba kanceláří se loni v metropoli propadla o polovinu. V roce 2008 se postavilo 333 tisíc metrů čtverečných kancelářských ploch. Loni už šlo jen o 161 tisíc metrů čtverečných. I letos odborníci očekávají propad výstavby, a to na 34 tisíc metrů čtverečných.

Penta není jedinou společností, která investuje do výstavby kanceláří i přes nepříznivé podmínky. Turecko-americký Odien zase plánuje technologický park v Praze 9. Celková investice do projektu Letňany přesáhne 10 miliard korun. Půjde především o revitalizaci areálu AVIA. Letos by také měla být zahájena výstavba komplexu Main Point v Karlíně nebo dvou budov City na Pankráci.