Gates varoval před angažovaností vlády

Washington – Spoluzakladatel americké softwarové společnosti Microsoft a v současné době nejbohatší člověk planety Bill Gates předpokládá, že americká ekonomika se může z nynější krize zotavovat i řadu let. Podle Gatese je nutné počítat i se zvyšováním daní, pokud si mají Spojené státy dát veřejné finance do pořádku a zbavit se vysokého rozpočtového deficitu.

Gates v pořadu Good Morning America v televizi ABC zároveň varoval před přílišnou angažovaností vlády. Administrativa prezidenta Baracka Obamy nemá podle Gatese tolik intervenovat, ale spíše se zaměřit na dlouhodobé cíle, jako je vzdělávání. „To je nejlepší způsob, jak bojovat s důsledky nejhorší krize, která Ameriku zasáhla od Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století,“ řekl Gates.

„Když máte takovou finanční krizi, jaká je zde teď, zabere to roky, než se z ní vyhrabete,“ řekl Gates, který má dnes na Microsoft už jen omezený vliv. „Rozpočet je hodně nevyvážený, a přestože se ekonomika zlepšuje, bez daňových úprav a změn nároků se k rovnováze nevrátí. Proces oživení je pomalý a z tempa oživení jsou všichni frustrovaní,“ dodal.