Plátců důchodového pojištění ubylo, počet důchodců ale roste

Praha – Loni v Česku poprvé od roku 2005 klesl počet plátců důchodového pojištění. Celkové množství důchodců však stále roste. Plátců pojištění ubylo z 4,98 milionů korun v prosinci 2008 na loňských 4,91 milionů. Zatímco na konci roku 2008 pobíralo důchod 2,75 milionu lidí, loni v prosinci to bylo již 2,79 milionu lidí. Navíc klesl i podíl přispívajících na důchody. Ještě předloni na jeden starobní důchod platilo 2,41 poplatníka, loni poměr poklesl na 2,33 plátce.

Počet lidí pobírající starobní důchod vzrostl ve stejném období z 2,07 milionu na 2,1 milionu lidí. Česká zpráva sociálního zabezpečení loni od ledna do konce listopadu na důchody a dávky nemocenského pojištění vyplatila o 29,6 miliardy korun více, než vybrala na pojistném. Podle ministerstva práce a sociálních věcí se na nižších příjmech systému sociálního pojištění podepsala zejména současná hospodářská krize. Počet plátců pojistného poklesl především v důsledku rostoucí nezaměstnanosti.

Česká populace stárne

Podíl seniorů na české populaci navíc v budoucnosti výrazně poroste. Podle loňské projekce Českého statistického úřadu se střední délka života mužů prodlouží z 74,2 roku na 86,5 roku v roce 2065. Ženy se podle tohoto loňského ukazatele dožívají 80,3 let, tento věk ale poroste na 91 let. Muži nyní odcházejí do důchodu přibližně v 62 letech, ženy obvykle dříve. Důchodový věk se ale každý rok zvyšuje o dva měsíce u mužů a o čtyři u žen. Tímto tempem poroste do roku 2031 na konečných 65 let pro muže a ženy bez dětí nebo s jediným dítětem. Pokud se ale bude prodlužovat věk, bude ještě třeba tuto hranici posunout.

Česko patří v rámci Evropské unie k zemím s nižším penzijním věkem. Ve více než polovině států již chodí lidé do penze v 65 letech. Ministr financí Eduard Janota v lednu zřídil nový tým expertů, který by měl připravit a analyzovat varianty dalších možných kroků reforem českého důchodového systému. Výsledky by měly být známy do května, aby je mohl po volbách využít Janotův nástupce v ministerském křesle.

Pojistné na sociální zabezpečení musí platit zaměstnanci a za ně i firmy, v nichž pracují. Odvádějí je i podnikatelé a živnostníci. Pojištění zahrnuje platby na důchody, nemocenské a státní politiku zaměstnanosti.

Průměrný věk odchodu do důchodu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24