Tachovsko přibylo na seznamu hospodářsky slabých regionů

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj zařadilo krizí postižené Tachovsko na seznam hospodářsky slabých regionů. To by mu mělo v následujících letech zajistit upřednostňování a soustavnou podporu od státu, snazší přístup k dotacím nebo sociálním programům. Hospodářsky slabých regionů nebo obcí s rozšířenou působností je v tuto chvíli na seznamu čtyřiatřicet. Finanční podpora, kterou jim může ministerstvo poskytnout, je ale jen padesát milionů korun.

Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška kvůli nedostatečnému počtu financí pro slabé regiony chce na vládě žádat o dalších sto milionů korun. Rozhodnutí, zda bude částka navýšena, by mělo padnout na konci tohoto čtvrtletí, kdy doběhne připomínkové řízení mezi jednotlivými ministerstvy.

V případě Tachovska za ekonomickým propadem stojí špatná infrastruktura, vysoká nezaměstnanost a nízká koupěschopnost tamního obyvatelstva. Kvůli krizi čelil region masivnímu propouštění. Hlavní nápor nezaměstnaných přišel ve městě Stříbro s ukončením výroby společnosti Alcoa Fujikura, která byla největším zaměstnavatelem regionu.

Města v oblastech zařazených na ministerský seznam doufají, že jim status hospodářsky slabých regionů s vládní podporou přinese i nové investory. „Věříme, že nám to pomůže při výběrových řízeních nebo žádostech o dotace,“ řekl tachovský starosta Ladislav Macák.

Systém ministerské podpory funguje od roku 1999. Program dělí oblasti na strukturálně postižené (např. Mostecko, Chomutovsko, Ostravsko), hospodářsky slabé (Šumpersko, Opavsko nebo Znojemsko) a regiony s vysoce nadprůměrnou nezaměstnaností (Děčínsko, Ústecko, Litoměřicko).