Vliv Prunéřova na životní prostředí posoudí zahraničí

Praha – Vlivy modernizace elektrárny Prunéřov na životní prostředí bude posuzovat zahraniční konzultantská společnost. Posouzena má být varianta firmy ČEZ i návrh s vyšší účinností. Jméno posuzovatele bude zveřejněno koncem týdne, až budou projednány podrobnosti a harmonogram práce. Posudek zaplatí ministr životního prostředí Jan Dusík z peněz svého úřadu určených na poradce.

Ministr se pro tento krok rozhodl kvůli politickým a ekonomickým tlakům, které jsou prý na něj vyvíjeny. Společnost ČEZ navíc nechce českým posuzovatelům poskytnout některé informace s odvoláním na obchodní tajemství.

Ministerstvo si s rozhodnutím o vlivu projektu na životní prostředí dává na čas. Záměr posuzuje už rok a půl. Chce, aby modernizovaná elektrárna měla účinnost 42 procent, projekt ČEZu ale počítá s účinností o 4 procenta nižší. Zaměstnavatelé i zaměstnanci si ale přejí zahájení modernizace elektrárny, stejně jako premiér Jan Fischer. Ten ale s posouzením v zahraničí souhlasí.   

Na posledním zasedání širšího vedení strany přijali zelení usnesení s výzvou vládě, aby nepodlehla lobbistickým tlakům uhelných společností a firmy ČEZ. Vyjádřila také nesouhlas s plány ČEZ „vybudovat novou hnědouhelnou elektrárnu v Prunéřově s využitím již překonaných technologií“.