Senát zamítl komisi pro krocení deficitu, kterou podpořil Obama

Washington - Vznik komise, jež měla navrhnout způsoby snížení hrozivých schodků amerického rozpočtu, dnes zamítl americký Senát. O víkendu přitom vytvoření zvláštní komise, ve které měli zasednout zástupci republikánů i demokratů, podpořil prezident Barack Obama. Podle něj země kvůli hospodářské recesi čelí velmi vážné fiskální situaci.

Rozpočtový schodek americké federální vlády by jen v současném finančním roce podle dnešního odhadu Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO) měl dosáhnout 1,35 bilionu dolarů (zhruba 25 bilionů korun), což by byl druhý nejhorší výsledek od konce druhé světové války. V dalších letech by sice měl deficit klesat, přesto bude stále vysoká zátěž pro rozpočet.

Senátem zamítnutý zákon o vzniku „deficitové“ komise předpokládal, že jeho doporučení bude Kongres muset přijímat bez pozměňovacích návrhů. Návrh dnes i proto nezískal dostatečnou podporu. Jeho kritici z pravé části politického spektra se také obávali toho, že komise navrhne zvýšení daní. Levice naopak měla obavy ze škrtů v sociálních programech.