Žabkám se daří, loni utržily půl miliardy korun

Praha – Společnost Žabka, která je v Česku přítomná od roku 2008, loni vykázala obrat přes půl miliardy korun. Firma v současnosti spravuje stovku stejnojmenných samoobsluh především v Praze, Plzni či Jihlavě a letos počítá s otevřením dalších 60 prodejen a nárůstem obratu až na 1,2 miliardy korun. Do tří let chce mít Žabka po celém území České republiky 50 samoobsluh.

„Žabka hodlá v expanzi nadále pokračovat a chce stát v čele konsolidace nezávislého maloobchodního trhu v Česku. Strategie budování naší sítě probíhá dvojím způsobem, a to ve vytypování vhodné lokality pro novou prodejnu nebo v efektivním využití stávajících akvizic domácího obchodního prostředí,“ uvádí generální ředitel společnosti Žabka Zdeněk Linhart. Loni společnost do sítě prodejen investovala víc než 250 milionů korun. V roce 2008 Žabka v Česku prodělala 89 milionů korun při tržbách 52 milionů korun. Výsledek loňského hospodaření zatím není známý.

Žabky jsou menší samoobslužné prodejny s prodlouženou otevírací dobou a fungují na principu blízkém franšíze. Obchody nabízejí základní potraviny, drobnou drogerii a služby zákazníkům, jako je například výběr peněz z účtů u pokladny. Nacházejí se většinou v centrech měst.

Polský obchodní řetězec Žabka, který je jedničkou na tamním trhu, koupila v roce 2007 skupina Penta. Ta do Čech zamířila s malými samoobsluhami Žabka v době, kdy zde menší obchody začaly budovat i mezinárodní obchodní řetězce, které se dříve specializovaly na hypermarkety a supermarkety.