Bosch je poprvé od roku 1945 ve ztrátě

Stuttgart – Největší světový výrobce automobilových součástek Robert Bosch se loni poprvé od roku 1945 propadl do ztráty kvůli ekonomické krizi. Výrazné zlepšení nečeká německý průmyslový konglomerát ani letos. Jeho tržby v roce 2009 klesly o 16 procent na 38 miliard eur. Ztráta před zdaněním tak činí 1,1 až 1,5 miliardy.

„Od roku 1945 jsme nikdy nezažili rok, ve kterém bychom dostali tak výraznou ránu u tržeb a výsledků jako v roce 2009,“ uvedl generální ředitel Franz Fehrenbach. V první polovině roku klesly tržby divize automobilových technologií kvůli poklesu poptávky po nových autech. V druhé polovině se již situace začala zlepšovat. Tento trend by mohl pokračovat i letos hlavně díky asijským rychle se rozvíjejícím trhům.

Letos firma chystá akvizice a bude usilovat o obnovení rovnováhy

Bosch dále uvedl, že letos plánuje být mnohem agresivnější v akvizicích, na ně si vyčlenil více než miliardu eur. V Česku firma působí od roku 1992 a je největším domácím výrobcem komponentů do aut. Závod v Českých Budějovicích zaměstnává přes 2000 lidí. Jeho odběratelem jsou vedle téměř všech evropských automobilek i některé japonské, asijské a jihoamerické.