Pochybným veřejným zakázkám odzvonilo, hříšníci si připlatí

Brno – Chybné zadávání veřejných zakázek už se nevyplatí. Antimonopolní úřad hodlá přitvrdit při jeho trestání a bude také udělovat vyšší pokuty než dosud. Hlavním důvodem je dosavadní praxe Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ÚOHS. Nízké pokuty prý mnohé zadavatele neodrazují od nedovolených praktik. Zadavatelé dokonce často s případnou nízkou pokutou za porušení zákona počítají.

Tvrdší postup se bude týkat především těch nejzávažnějších porušení zákona. Zadavatelé totiž v minulosti nebrali hrozbu finanční sankce v potaz a zadávací řízení dokončili, aniž by počkali na stanovisko ÚOHS. 

Místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký

„Setkali jsme se dokonce i s názory, že se zadavatelům vyplácí raději uhradit nižší sankci, proto jsme se rozhodli je navýšit a tento trend jsme již nastoupili.“

Sankce za chybné zakázky se odvíjí od jejich velikosti. Horní hranice činí pět procent z předpokládané hodnoty zakázky. Pokud tuto hodnotu není možné stanovit, existuje desetimilionová hranice. Pokuty za pochybné veřejné zakázky dosáhly v roce 2008 tří milionů korun a týkaly se 66 případů. Jedna pokuta tedy v průměru činila 45 tisíc korun.

V případě Zlína udělal úřad výjimku

Například obcím a městům v minulosti úřad uděloval pokuty v řádu desítek tisíc. Bylo podle něj zbytečné, aby město odvedlo peníze do státní kapsy a v zápětí je získalo zpátky. U Zlína mu ale v roce 2007 došla trpělivost a udělil mu rekordní třímilionovou pokutu. Krajský soud v Brně nyní tuto pokutu zrušil, ÚOHS podle něj spočítal špatně její výši. Antimonopolní úřad bude proto o pokutě Zlínu rozhodovat znovu.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24