Blažek: Další spolupráce s Haguess závisí na zveřejnění jejích vlastníků

Praha – Pokud firma Haguess, vítěz zakázky na pražský projekt Opencard a hlavní dodavatel zakázky, nezveřejní své majitele, není podle náměstka primátora Rudolfa Blažka možné s firmou kvůli množství spekulací dále spolupracovat. Blažek nicméně věří, že firma zareaguje na žádost Prahy a svou vlastnickou strukturu oznámí, jak řekl v Interview ČT24. Magistrát by od uzavřené smlouvy musel odstoupit za velmi ztížených podmínek. Radnice prozatím kolem kontroverzní zakázky o elektronické kartě pro Pražany jednala s firemním ředitelem, který by podle informací náměstka mohl být zároveň majitelem. Přesvědčivé důkazy však zatím nemá.

Komunikace s dodavatelskou firmou Haguess o změně uzavřené firmy se během loňského roku často nedařila. Prolomení přišlo až v prosinci, kdy magistrát na základě prvního zveřejněného auditu pozměnil licenční smlouvu. Náměstek Rudolf Blažek, který měl až do nynějška projekt na starost (funkci po něm přebírá další náměstek Milan Richter), pozastavil financování projektu už v lednu 2009 kvůli nesrovnalostem v nákladech. Podle smlouvy a výsledku prvního auditu měst dluží firmě Haguess 120 až 130 milionů, prosincová dohoda obou stran má však zaručit, že celková suma za projekt nepřesáhne 900 milionů, dodal Blažek. „Považuji za velmi významný posun, že se ještě v prosinci podařilo dohodnout na tom, že částka to nepřesáhne. Projekt je smysluplný, navíc v této fázi již musí pokračovat,“ řekl.

Blažek však podle svých slov již rok a půl řeší možnou roli dodavatelské společnosti v dalších fázích projektu. Magistrát by v případě vypovězení smlouvy zřejmě prohrál následnou soudní arbitráž, a proto se snaží spolupráci s firmou i směrem k veřejnosti vylepšit. „Ta smlouva je v podstatě, když to řeknu, nevypověditelná. My buď budeme pokračovat ve spolupráci, nebo zavedeme nový systém. Pokud jsme investovali tolik finančních prostředků, tak si nedovedu představit, že bychom od toho upustili, ale podmínky musí být jiné, srovnatelné s ostatními podobnými projekty, a toho si myslím, že se smlouvou na konci roku dosáhlo,“ uvedl náměstek.

Rudolf Blažek:

0„Já na tom zveřejnění vlastníků trvám, jsem přesvědčen, že je to v tuto chvíli jediná možná cesta, jak navrátit důvěru celému procesu. Jsem také přesvědčen o tom, že na to odpoví pozitivně, jinak si dále nedovedu představit spolupráci. Oni zatím neodpověděli na náš požadavek, ale pokud já mám správné informace, tak to je vlastník společnosti, který je zároveň ředitel, ale nemám na to žádný důkaz ani žádný právní nástroj.“

Projektem se začala zabývat také policie. Městské státní zastupitelství policistům nařídilo, aby ve spolupráci s ministerstvem financí a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže začali shromažďovat listinné důkazy z magistrátu. Podnětem bylo podání trestního oznámení pražské opoziční zastupitelky Jany Ryšlinkové, která za financováním projektu vidí organizovaný zločin. „Nemám absolutně žádné obavy z toho vyšetřování. Pochyby paní Ryšlinkové vychází z prvního auditu, ale já sám jsem se těch auditorů ptal, jestli našli opravdu důvodné podezření pro podání trestního oznámení, oni odpověděli, že nikoliv,“ dodal Blažek.

Projekt Opencard byl podroben třem auditům, podle kterých je klíčovým problémem nárůstu nákladů počáteční fáze a nevýhodná smlouva. „Dopravní podnik měl od města schváleno 93,5 milionu korun, ale aplikoval ten systém do dopravního podniku a investoval takové prostředky, že to vlastně troj až čtyřnásobně překročilo odhadované prostředky. Ty peníze nikde nezmizely, ale náklady se rozjely tak, že jsem financování projektu v lednu 2009 musel přibrzdit,“ vysvětlil Blažek.